| liiaa a întrebat:

Am 12 ani, 44 kg. si 1.54 inaltime.
As vrea pana incepe scoala sa dau jos putin din burtica :3
De ceva timp nu mai mananc dulciuri si nu mai mananc atat de mult cum mancam inaine.Am invatat sa ma controlez mai ales de la cartofi prajiti si paine.De ieri nu prea mai mananc paine si am inlocuit-o cu struguri happy
Ce ziceti? Am auzit ca strugurii mai mult imi ingreuneaza dorinta de a slabi putin.Voi ce parere aveti? happy
Funda Mare de tot kiss kiss

Răspuns Câştigător
| Criistyanna a răspuns:

Pai da sa stii ca nu sunt chiar atat de buni strugurii in situatia ta. Alearga foarte mult deci trebuie sa depui efort pentru a scapa de burtica. si bea foarte multe lichide in special apa plata. dar trebuie sa alergi foarte mult si in felul acesta mai cresti si in inaltimawinking eu asa am facut.

7 răspunsuri:
| TudyCFR a răspuns:

Nu trebuie sa renunti la mancare asta ii cea mai mare prostie te ingrasi mai tare cand renunti la mancare mananca de 5-6 ori pe zi dar mese usoare si nu prea mult si incearca cam la acelasi interval de ore in fiecare zi si mai fa sport si slabesti.

| liiaa explică (pentru TudyCFR):

Mananc,dar mai putin happy De obicei mancam pana nu mai puteam laughing)

| TudyCFR a răspuns (pentru liiaa):

Sincer am un prieten mananca de 6 ori pe zi are cam 1, 85 si are 60 kg si nici nu prea se omoara cu sportu dar mananca mese regulate la un interval egal.

Răspuns utilizator avertizat
| Sophie02 a răspuns:

1.Nu bea sucuri, fie ele naturale sau nu. Elimina cola, pepsi, fanta etc., dar si sucurile naturale din fructe chiar si cele facute in casa deoarece in pulpa se gasesc cele mai multe vitamine care te ajuta la slabit, sa ai o piele frumoasa, sa ai unghii frumoase sa ai un par sanatos etc.
2.Nu manca si nu bea nimic din ce zice ca este dietetic.Ce daca pe cola aia scrie ca e mai putin de 1 calorie intr-un pahar? Produsele dietetice contin aspartam, un indulcitor care produce boli gen cancer, da halucinatii in doze mari si poate duce chiar si la diabet sau obezitate, DESI sunt dietetice si cica ar trebui sa te ajute sa slabesti.
3.Mananca atat cat trebuie! Nici mai mult, nici mai putin. Daca mananci mai putin decat ai nevoie, o sa ai probleme cu inima, o sa fii foarte obosita. Daca un om se duce la benzinarie si isi umple masina cu benzina sa-l tina cam 100 de km, el nu se asteapta sa mearga dublu.Masina se va opri pentru ca nu mai are benzina.Asa si organismul tau.Cand nu are energie, trebuie sa incetineasca=>iti incetineste metabolismul=>slabesti foarte greu.Am facut un calcul si ar trebui sa mananci cel putin 1200-1300 de calorii pe zi la varsta, kg si inaltimea pe care le ai acum.
4. Sportul este cheia.La fel cum am zis mai inainte, mananca cat ai nevoie. Daca manci 1200 de calorii dar tu faci sport cam in fiecare zi, nu o sa reusesti sa slabesti bine.Trebuie sa mananci in plus ca sa ai energie sa faci sport in primul rand.
5.Nu te depriva de la mancaruri. Vrei o bucata de ciocolata? Ok.Dar sa fie o bucata.Iar daca se poate sa fie ciocolata neagra(cel putin 70% cacao). Are mai putine calorii, este mai sanatoasa, are mai mult potasiu, magneziu, zinc etc. care sunt foarte importante mai ales ca esti mica si esti in crestere. Daca te deprivezi de la anumite mancaruri, atunci cand o sa le mananci o sa mananci mult mai mult din ele.
6. Iubeste-ti corpul. Daca il urasti nu vei ajunge nicaieri.
7.In zilele in care nu ai motavatia necesara sa faci sport sau sa mananci sanatos, gandeste-te de ce ai inceput sa faci aceasta schimbare.Chiar daca nu vrei, trebuie. Stii ca trebuie sa iti mentii programul.Si cu siguranta nu o sa regreti daca faci sport.
8.Nu in ultimul rand, asigura-te ca este un stil de viata, nu o dieta cu termen limita.Ai toata viata sa fii in forma, de ce te-ai grabi?

Sfaturile astea mi-au fost foarte de folos.De cativa ani ma lupt sa scap de kilograme, m-am infometat, am facut sport excesiv, am tinut mii de diete si totusi am pus totul la loc. Dar insfarsit vreau sa slabesc pe calea sanatoasa.Am inceput de o saptamana si am slabit aproape 2 kilograme.Dar sa stii ca nu trebuie sa tii cont de cantar.Eu ca sa vad ce progrese am facut, ma masor odata la doua saptamai si ma bucur ca si un copil cand vad c-am pierdut 2-3 centrimetri de pe fund sau coapse sau abdomen. big grin

Sper ca te-am ajutat happy

| Tedydragutza13 a răspuns:

Buna! Secretul este sa mananci putin si des din toate (inca ceva, sa nu mananci repede si mult) incearca sa renunti la sucuri bea apa plata sau apa minerale din cand in cand si sa faci putin sport macar 1 ora pe zi si ai sa vezi rezultatele. sper ca te-am ajutat SUCCESS

| Lidiaaaaaaa990 a răspuns:

Fa mult sport.Mergi cu bicicleta, alearga, fa abdomene sau da-te cu rolele.Secretul este mult sport!
Iar de mancat, incearca sa mananci salate, carne pe gratar, supe usoare, fructe.