| AlexAL275 a întrebat:

Am 16 ani, 1.69 înălțime și 65 de kg. Am o problemă cu mâncarea, cât am atât mănânc, nu mă pot opri din mâncat. Nici nu pot să-mi fac un program, deorece fac ore după-amiaza sau mai bine zis făceam. Dimineața nu mănânc, mănânc foarte mult seara, fix atunci când se pun kilogramele. Consum foarte multă pâine, dulciuri. Mănânc într-una ca spartul numai cartofi prăjiți, dacă aș avea în fiecare zi aș mânca. Vara trecută puteam să mă controlez, mâncam puțin și n-aveam treabă, dar acum am luat-o razna. Mănânc cât 3 femei gravide la un loc. Help!

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ai putea să apelezi la ajutorul unui nutriționist.

| CodrutElian1990 a răspuns:

E posibil ca al tau corp sa ceara, deoarece dupa datele prezentate esti subponderal. Sunt perioade cand ti-e mereu foame si altele nu. Rationalizeaza painea, dar nu o reduce prea mult: ea contribuie la dezvoltarea fibrei. Inceaca sa manaci produse si fara paine. De ex. cascaval cu salam. Supa sau ciorba fara paine.
Totusi, eu zic sa nu te alarmezi. Nu-mi place sa ma dau exemplu, dar pana la 25 de ani mancam foarte mult si aveam talia 42-44. Eram ca degetul de slab. Ulterior mancam mai putin, dar m-am ingrasat.

| BlueRoby35 a răspuns:

Din pacate asta suna a dependenta, si la fel ca toate cazurile de dependente nu e tocmai usor sa iti opresti comportamentul fara sa chiar sa iti doresti sa te opresti.

Eu as zice sa incerci sa inlocuiesti mancarea cu ceva mai sanatos ce ti-ar placea, ca sa iti iei gandul de la mancat prostii si sa iti tii gura preocupata cu un aliment mai bine.

Spre exemplu eu am avut probleme cu alcoolul, si nu ma mai puteam oprii din baut bere multa dintr-o data. Daca aveam un bax de 10 beri, toate le beam intr-o seara. Am descoperit ca sticle de jumate de apa minerala reci au acelasi fel de efect asupra mea ca si bautul de bere, asa ca am inlocuit si cumparat doar baxuri de apa minerala.

Dar asta a fost tot din dorinta mea de a incerca sa ma opresc din baut, si nu m-am lasat pana nu am resit sa beau tot mai putin. Intaii doar 1 bere pe zi, apoi doar 1 pe saptamana... etc.

Incearca sa vezi si de ce ai inceput sa mananci asa mult acum, daca spui ca vara trecuta te controlai. Ce s-a schimbat in viata ta de atunci? Mananci de plictiseala? Nu ai cu cine iesi sa iti preocupi timpul? etc, si incearca sa schimbi. Desi stiu ca pe moment e cam dificil cu situatia actuala.

Dar toate schimbariile astea ar trebui sa provina de la tine si sa iti dai un elan tu singur ca sa iti faci viata mai buna. Ce m-a facut pe mine sa realizez ca bautul nu e bine era un documentar scurt cu niste persoane tinere de varsta mea ce isi aratau viata dupa ce au fost distrusi de alcool, plus imagini oribile din spital dupa ce ficatul i-au fost distrus.

Ai doar 65 de kg, iar la inaltimea si varsta ta asta e inca ok. Dar gandeste-te pe viitor cum vei arata daca nu te vei opri. Chiar ai vrea sa ajungi obez? Macar daca mananci mult, manaca sanatos si nu uita de sport! Cei ce fac sport mult, mananca si ei mult, dar nu prostii!

| elleelena852 a răspuns:

Ia-o ușor! Nu-ti cere nimeni sa te opresti din a mânca de pe o zi pe alta. Primul pas este să fi atent la ce mănânci. Unii manaca de 5 ori mai mult, dar diferenta este ca mananca sănătos. Nu te pune nimeni sa te indopi cu fructe, dar daca simti nevoia sa tot manaci încontinuu, alege macar ceva cu mai sanatos. Renunta la prajeli, fastfood atat cat poti (unii sustin ca ele iti dau dependența). Ai trei mese pe zi si gustări. Deci, mananca de dimineata cereale cu lapte sau ceva. La scoala un sandwich, doua maxim si fă-le cu paine neagră. Cand ajungi acasa mănâncă ceva usor, gatit de mama ta sau tatal tau. Dupa poti sa mananci cate fructe vrei! Baftă rolling on the floor
A si te ajuta sa ai un scop in "infomentarea" ei sau oprirea dependenței acesteia. ( de exemplu:pentru sanatatea mea)