| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 16 si as dori sa-mi cresc putin cioc (barba) si in parti - ideea e ca eu am niste par pe fata asa, dar nu e prea vizibil decat la blit. (sunt destul de 'paros de fire' am mult par pe picioare, mustata am ok dar acum incerc sa-mi cresc si putin par facial. Credeti ca daca l-as rade des mi-ar creste mai mult si mai *observabil*?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parul creste HOROMONAL in functie de hormonii produsi de corpul tau si de mostenirea genetica de la parinti.
Nu recomand barba sau cioc la 16 ani, fiindca vor fii doar cateva fire razlete de par si vei arata ridicol. De altfel poti incerca, dar vei fii luat la misto de toata lumea.
Inca ceva: indiferent cat de des te razi, parul NU va creste niciodata mai des sau mai "observabil", asta fiind doar o parere eroanata aparuta din dorinta de a face ceva "observabil", dar in realitate, este imposibil ca o simpla lama de ras sa stimuleze firele de par.

| alextati a răspuns (pentru Violleta2022):

Ok, acum calmeaza-te, ai avut o zi grea?

| alextati a răspuns (pentru Violleta2022):

Crezi ca imi pasa de lume? fiecare are dreptul sa se afiseze asa cum vrea, e decizia mea daca vreau sa mi las barba, sa ma tatuez pe fata etc. daca ar fi sa mi pese de ce spune lumea n as mai iesi din casa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru alextati):

Ce spui tu acolo?
Eu abia mi-am inceput ziua, dupa un somn super-bun!
Este 11 jumate dimineata, aici!

| Violleta2022 a răspuns (pentru alextati):

Bineinteles ca nu ai de ce sa-ti pese de gura lumii, in fond este problema ta cum iesi pe starda, eu doar incercam sa te feresc de mistoruile colegilor, care te vor pune intr-o situatie jenanta.
Dar probabil ca trebuie sa experimentezi inati pe propria-ti piele, ca sa intelegi ce-ti explic eu aici.

| alextati a răspuns (pentru Violleta2022):

Nah, stai linistita ca am colegi chiar de treaba si vreo 4 dintre colegii mei au si ei barba, e ceva normal.Nu am ajuns sa si bata cineva joc de mine, crede-ma