| AnOnImUl321123 a întrebat:

Salut, am mai avut lentisoare de argint ca asta: https://images.okr.ro/auctions/2009/04/23/238502616-2743 414-400_400.jpg. Insa nu m-au tinut mai mult de 2 zile si se innegreau mereu, le bagam in otet sau le spalam cu pasta de dinti, era ok primele 10 minute iar apoi se innegreau din nou. Din cate stiu sunt lentisoare de argint 925, se poate ca pielea mea sa "nu suporte argintul" iar aceasta sa fie cauza innegrelii?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru cei habarnisti si necunoscatori:
Dovada ceea mai buna ca argintul este autentic si adevarat este tocmai ca se innegreste, mai ales daca este purtat!

Aceea "negreala" este oxidarea argintului, care se face de la substantele transpirate de piele sau in contact cu anumiti acizi (cum este si otetul). Din acest motiv, bijuteriile de argint trebuie des curatite, sa luceasca frumos.

Acele bijuterii "autentice" de "argint" care nu se innegresc, sunt de fapt aliaje de aluminiu sau chiar aluminiu pur.

Deci, aviz amatorilor, mai ales amatoarelor de chilipiruri...

| Legion7X a răspuns:

Nu sunt ce proastă calitate nu are nici o legătură cu pielea.
am luat și eu de pe net un lănțic și tot așa sa înegrit dar nu mai cumpăr în viața mea de pe net lanțuri.
Vreți ceva bun autentic cumpără din magazin oficial și ai să vezi că sunt mai piperate la preț decât de pe net.

| Heaven15 a răspuns:

Asta e cea mai posibilă cauză, lănțișorul nu cred că e fake având în vedere că e gravat cu număr.