| Matheas_Danio_Coltea_1997 a întrebat:

Salut! Am si eu o intrebare. Am 15 ani, am barba in părți deasa, insa pe barbie este gol. Am luat ulei de ricin pentru a ajuta da crească insa nu stiu daca ajuta. Nu vreau barba la varsta aceasta, dar pe viitor voi avea locuri goale si doresc sa le previn de pe acum. Aveti idei cum sa ajut acel loc sa crească?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Uleiul de ricin NU ajuta la cresterea parului sau a barbii, doar intareste radacina firului de par care exista deja.
Nu-ti mai pune ulei pe barba, fiindca risti sa astupi porii fetei si sa faci cosuri.

Nu mai citii porcariile puse de toti copilasii pe forumuri, ca nu poate un ulei sa-ti influenteze cresterea parului si nici sa creeze fire noi de par, asta fiind responsabilitatea hormonilor din corpul tau.
La 15 anisori nici nu ai cum sa cresti barba, fiindca abia ai intrat la pubertate si de acum incepe sa creasca parul facial, pubian si de pe corp.

Rabdare!
Toate cresc la timpul lor, conform mostenirii genetice de la parintii tai, dar si influentati de hrana pe care o consumi zilnic, bogata in viatmine, minerale si aminoacizi.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există nimic să facă părul să crească.

| AndreiRobert312 a răspuns:

O sa-ti creasca, trebuie sa ai rabdare.

| Loft a răspuns (pentru AndreiRobert312):

Eu astept sa-mi creasca de 20 de ani...n-a crescut.

| AnoNimaDRFC a răspuns:

Buna. Sunt fata, insa te pot ajuta, cred. In trecut il dadeam pe iubitul meu cu ulei de ricin, 2-3 picături, nu avea barba deloc. El voia sa inceapa sa ii crească. Dupa un an de zile aproximativ, i-a crescut incredibil de repede, mare si deasă, fără goluri. Si in ziua de astazi le spun multor baieti despre treaba asta. Oricum depinde de la persoana la persoana. Continua cu uleiul, ajuta foarte mult dupa parerea mea.

| AnoNimaDRFC a răspuns (pentru AnoNimaDRFC):

Si inca ceva. Il dadeam seara inainte de culcare si dormea cu el pe fata. Nu puneam mult ca sa nu fie foarte uns. L am dat cam 2-3 luni, poate nu in fiecare seara, Aproximativ.