| WithoutName123456789 a întrebat:

Salut,ar trebui sa folosesc un gel de curatare a fetei daca am acnee?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mai ales trebuie sa folosesti gel de curatare daca ai acnee. Din alea dermatologice de la firme gen La roche possay, bioderma, avene etc. pe care le gasesti in farmacii. Nu te spala pe fata cu sapun si mai ales nu da cu spirt, risti sa te iriti si mai rau.

Bula
| Bula a răspuns:

Foloseste sapun de casa sau antibacterian pentru spalare (cu apa cat se poate de fierbinte), iar dupa uscare dai cu spirt sanitar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

De ce fierbinte?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiindca apa fierbinte inmoaie porii din piele si care astfel se deschid mult mai bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Doar săpun?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Porii nu se deschid si inchid pentru ca n-au muschi ca sa poata indeplini functia asta, apa fiebinte dauneaza tenului si sapunul deregleaza bariera protectoare a tenului ducand la tot felul de probleme de la descumare, iritare etc. pana la acnee pentru ca intgredientele care mentin sapunul in stare solida au aceasta proprietate si daca folosesti un produs de curatare cu un pH ridicat, cum este cel al sapunului care ajunge pe la 9-12 in functie de produs, o sa distrugi aciditatea naturala a tenului care te apara de bacterii. happy

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Apa fierbinte + sapun, urmat cu spirt sanitar.
E atat de complicat?

Evident, trebuie facut zilnic de 1-2 ori, pana ce trece complet, dar si dupa aceea e bine sa faci de 2-3 ori saptamanal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa folosesti un gel de curatare chiar si daca nu ai acnee. Se aduna pe ten impuritati, sebum, transpiratie, ingrediente ale produselor ( crema, tratament - unele produse pentru tratarea acneei lasa si o pelicula pe suprafata tenului ) aplicate anterior pe ten care n-au fost asimilate complet si curatarea doar cu apa nu este eficienta. Tenul se curata de doua ori pe zi, dimineata si seara.

Poti sa folosesti un gel de curatare bland, alege produse fara iritanti, nu musai ceva destinat tenului acneic sau gras - ambele produse curata eficient fara sa usuce tenul.
1. Bioderma gel moussant
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10051230
2. Balea med ultra sensitive waschgel (se gaseste in DM si costa 9-10 lei )
https://www.dm.de/balea-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html