| oFrunza a întrebat:

Salut/Bună, am mâinile cam aspre şi aş dori cateva sfaturi sau ce folosiți voi pentru ingrijirea mâinilor pentru a fi mai fine.

Răspuns Apreciat de Editori
| Oprea_Adriann_1995 a răspuns:

Buna! Deci mainile crapate, aspre si rosii reprezinta o lipsa de hidratare sau o hidratare insuficienta. La acest proces contribuie si spalatul excesiv pe maini care le deshidrateaza si mai tare.

Un bun remediu il reprezinta amestecul de uleiuri, proteine si lipide. Acesta contribuie la prevenirea deshidratarii si regenerarea pe parcursul iernii.

Cremele cu vitamina E si cu alti agenti de hidratare, contribuie la regenerarea rapida a pielii. Pentru o absorbtie rapida a cremei hidratante, specialistii dermatologi recomanda tinerea mainilor in manusi timp de 30 de minute.

Un alt remediu il reprezinta reteta cu jumatate de avocado copt facut apoi pasta, o lingura de otet de mere si una de ulei de masline. Amestecul obtinut se aplica pe maini timp de 15 minute, apoi se clateste cu apa calduta.

Un alt amestec benefic pentru maini il reprezinta galbenusul de ou, o lingura de zeama de lamaie si una de ulei de masline. Preparatul obtinut se lasa pe maini sa actioneze timp de 15 minute, iar apoi se indeparteaza cu apa calduta.

Pentru cei care nu au incredere in cremele din comert, isi pot prepara singuri. Ingredientele necesare sunt apa de trandafir, o lingura de glicerina si cateva picaturi de zeama de lamaie. Amestecul obtinut ajuta si la retragerea petelor de pe piele.
Sper sa iti fie de folos! happy

2 răspunsuri:
| Andreea213 a răspuns:

Cand am mainile aspre, eu folosesc aloe vera. Eu am in ghiveci, dar poate gasesti pe undeva o crema care contine aceasta planta.

| oFrunza explică (pentru Andreea213):

Multumesc, voi incerca si aceasta varianta deoarece am fost certat ca am mainile aspre laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru oFrunza):

Crema asta reface pielea in scurt timp si nici nu e genul care sa te faca sa-ti simti mainile pline de untura, eu imi pot folosi si telefonul dupa vreo 3 minute de la aplicarea ei deci e ok :))
O gasesti prin supermarket-uri si costa 11-15 lei.
http://www.donaonline.ro/......a-250g.jpg

| AndreeaCr a răspuns:

Iti recomand sa iti faci un peeling din malai sau cafea cu ulei de masline, apoi sa folosesti o crema grasa sau ulei de cocos.