| laudima22 a întrebat:

Salut, cum e normal sa te bărbierești, 1 dată sau de două ori? Am înțeles dacă te bărbierești de doua ori, nu îți mai creste așa de repede barba. Eu asta vreau, sa nu mai crească așa de repede. Mă refer în aceleași timp și cum se bărbierește corect, de sus în jos și de jos în sus cumva? Mersi!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Ca sa o faci mai rar, o faci de doua ori: prima de sus în jos, și a doua, in "răspăr", invers, de jos în sus. Vei vedea că a doua oară ia barba și mai bine.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu conteaza de cate ori te razi. Totul tine de genetica.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când te bărbierești de 2 ori și în ambele sensuri, reușești să scurtezi mai mult firul de păr din barbă. Dar aceste manevre nu influențează în nici un fel viteza de creștere. Ceea ce reușești însă fără să vrei dacă nu ai o lamă (aparat, brici) bun și nu înmoi suficient barba, cu produse de calitate, este să iei prea mult din stratul de piele, și să te iriți.

| laudima22 explică (pentru sadrian46):

Deci o singura dată să mă bărbieresc da! Nu de doua ori!

| sadrian46 a răspuns (pentru laudima22):

Când ai întâlnire cu o fată, ca să nu o zgârii cu barba ( cu toate că pe unele le excită asta) te poți bărbieri de 2 ori.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Alea sunt un fel de superstitii.
Te barbieresti cand e nevoie. Daca vrei sa nu mai creasca la fel de repede si puternic, te epilezi sau apelezi la terapia cu laser.

| relian a răspuns:

Creste la fel, cu cit tai firele mai scurt cu atit is vizibile mai putin.
Asta referitor la crescut laughing taiatul unui fir de par nu duce la incetinirea cresterii lui.

Intrebi daca sa dai de 2 ori cu lama? Eu asa fac dau de 2 ori, odata in sensul in care stau firele de par, apoi dau in sens invers, asa tai firele cit mai scurt posibil.
Daca vrei sa nu ai barba te poti barbieri zilnic sau la 2 zile, depinde cit de rapid iti cresc firele de par, asta depinde de fiecare barbat in parte, nu la toti cresterea este la fel.

Nu da direct in sens invers decat sta firul, o sa te iriti rau de tot.Inainte sa dai cu lama, umezeste bine barba, da cu multa apa calda si spuma, sa se inmoaie bine firele de par, apoi incepi.

| ReddY25 a răspuns:

E un zvon

| mi25 a răspuns:

Fiecare se barbiereste cum vrea. Barba se adapteaza dupa cum procedezi.
Daca trebuie sa mai dai odata cu aparatul de barbierit iti dai seama daca verifici cu degetele, trecandu-le prin partea barbierita. Sunt locuri - ca de exemplu locul mustatii, sub barba, unde trebuie sa mai dai odata, de regula perpendicular fata de cum ai dat prima data - sub nas sau in raspar - sub barba.
De asemenea daca lama este mai veche, parul nu este taiat langa piele si trebuie samai dai odata.
Desigur a daca parul nu este taiat pe langa piele, barba creste mai repede. Al doilea barbierit - daca este necesar, taie parul pe langa piele.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Salut.
Cine ti-a spus ca nu mai creste asa repede barba daca te barbieresti de 2 ori si STIA ca vrei sa nu mai creasca si-a batut joc de tine.
Cu cat folosesti mai mult un aparat de ras, cu atat creste mai repede.
Daca vrei sa creasca mai incet, las-o 1 luna. Uite cum zic eu :
Te razi, dupa 2 saptamani iti pregatesti un model, porti modelul 2 saptamani dupa de la capat.