| Nutella09 a întrebat:

Deci ma rad pe picioare si au aparut un fel de bubițe, iar cand ma rad din nou ele se taie si curge singe.Cum as putea sa le fac sa dispara? Nici nu arata frumos dar si ma deranjeaza!

Răspuns Câştigător
| Blackrose4 a răspuns:

Probabil te-ai ales cu o iritație sau ai tu pielea prea sensibilă. Mergi la farmacie şi cumpără o cremă sau foloseşte o cremă de gălbenele dacă ai.
Sfatul meu este să te epilezi cu o cremă depilatoare pentru piele sensibilă sau să foloseşti un aparat electric sau ceară. E mult mai ok aşa.
După ce te epilezi aplică o cremă calmantă, sunt pline magazinele de aşa ceva... chiar la Farmec există un gel după depilare care îți calmează şi revigorează pielea.
Dacă te-ai luat cu lama să ştii că nu e ok, părul creşte foarte repede şi exact ca în cazul tău, pot apărea iritații şi alte neplăceri. E important să îți hidratezi zona picioarelor.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te "depilezi" cu lama?
Foloseste aparat de ras electric, cu vibrator! Nu te veo mai taia, nici irita.

| darrio2007 a răspuns:

Nu te mai rade pe picioare.Foloseste un epilator.

| CreepyCrow a răspuns:

Nu prea au cum sa dispara alea.
incearca sa dai cu apa peste ele ca sa se duca sangele si sa nu se mai vada asa tare

| AFR81 a răspuns:

Stiu despre ce vorbesti. Pe langa faptul ca arata oribil, banuiesc ca sunt si foarte incomode pentru tine. Cumpara o crema de la farmacie si, de data viitoare, schimba metoda de epilare.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Incearca tinctura de propolis 2x/ zi /2 zile dupa ras.