| Începătorul988 a întrebat:

Dupa barbierit raman acele fire de par foarte mici, care se vad ca niste puncticele negre. Cum as putea sa le elimin?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu poti. Acelea sunt radacinile firelor de par.

| cristi202 a răspuns:

Totul depinde de aparatul si de spuma/pasta de ras folosita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate daca mergi și îți faci epilare definitiva cu laserul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E rădăcina firului de par, nu ai cum sa o elimini, decât prin procedura laser, însă mie mi se pare ca arată bine, cumva arată fata mai fresh, iar dacă nu ar fi zici ca e fata de bebelus

| alex15ccc a răspuns:

Poti incerca cu ceara sau benzi, astfel o sa iasa si radacina
esti metrosexual sau homosexual, nu-i asa?

| Doja a răspuns:

Incearca sa inlocuiesti lamele duble de ras cu un aparat cu o singura lama (brici sau aparat clasic)

https://www.maggardrazors.com/......50x350.jpg

Motivul este unul f simplu: la cele cu lame multiple se intinde pielea inainte si se trage firul un pic in afara. Iar lamele vin si toaca firul astfel scos. Problema e ca dupa ce pielea revine la loc, figr respectiv intra sub piele, si poate sa iti creasca in interior.

O lama simpla nu intinde pielea mai mult decat trebuie, este mai ascutita (mai periculoasa daca nu esti atent) dar ofera un ras mult mai neted si mai sigur pe termen lung pentru ca nu iti baga firele de par in carne.

Sunt si mai ieftine (inlocuiesti lamele), si mai eco-friendly, si mai sigure daca ai indemanare, permit rasul la detaliu, etc.

Singura problmea e ca primele dati cand le vei folosi te vei taia pe fata destul de rau. mai ales imperfectiunile date de firele crescute sub piele. Dar se rezolva

| TFlorentina8050 a răspuns:

Poti cumpara benzi depilatoare, dupa ce lasi parul putin sa creasca dezlipesti benzile, le pui pe fata, le lipesti bine si apooi tragi in directia in care creste firul de par, apoi te dai cu o crema hidratanta ca sa nu te iriti si o sa iti ia parul din radacina