| ossssop a întrebat:

M-am tuns de vreo 3 luni 0, iar acum ma aflu in situatia in care parul imi depaseste urechile. Daca ma tund peste urechi, ca sa am un aspect cat-de-cat aranjat, se interfereaza cu faptul ca vreau sa-mi las parul mare? Mama imi spune ca barbatii cu parul mare asa se tund, dar eu chiar n-am idee, eu cred ca zice asta doar ca sa nu-mi mai pot lasa par lung. Astept idei. Noroc.

Răspuns Câştigător
| filipcrobert a răspuns:

Păi cam asta vrea să facă.
Mă aflu în aceeași situație.
Gândește-te că nu vei mai reuși să îl prinzi în coc în primul rând, va rămâne pe dinafară, și va avea un aspect neplăcut. Desfăcut, îți va crește doar în fața și spatele urechii, și vei arăta ca un anime. Vârful urechii trebuie să se strecoare printre fire, la părul lung. Privește fetele, spre exemplu.
Ele nu îl scurtează pe nicăieri.
Știu că e o perioadă grea, vei părea puțin junkie, dar trebuie să înduri, dacă ai luat decizia asta.

| ossssop explică (pentru filipcrobert):

Apreciez raspunsu'. Chiar aveam lacuna asta si am zis s-o lamuresc odata pentru totdeauna. One more: perciunii banuiesc ca-i pot lua, nu? Sau, in fine, asa, mai pe intelesu' unui semidoct cu diploma. Las parul' in pace sa creasca, nu-l tund, nu nimic, pana ajunge in stadiul in care imi doresc. Dupa vad eu ce-i fac. Corect?

| filipcrobert a răspuns (pentru ossssop):

Exact. E cel mai convenabil.
Știu că te frustrează, dar trebuie să accepți.
Totuși, perciunii îi poți tunde până la. nu știu, un nivel corect. Eu spre exemplu port ochelari, și mi-am format un punct de la care să mă curăț, cât să îmi stea bine prins în coc, cu barbă.
Apoi depinde în mare parte și de ce ai tu de gând.
Poți cere și sfatul unui frizer, ori stilist mai degrabă, pentru aranjarea bretonului ulterior. Dar deocamdată, important e să îl lași în pace. Și un singur firicel tăiat în plus, îți poate aduce nemulțumiri mai târziu. De asemeni, evită filarea.