| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Mi-am calcat pantalonii de costum (70% lana) cu o batista(pe cat se poate de sintetica) deasupra si a ramas un fel de "imprimeu" pe pantaloni, in jur de 20-30 cm. Am tot incercat sa frec pata cu mai multe solutii dar nu vad niciun rezultat. Ce sfaturi aveti?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Arunca i, ăia trebuiau dusi la nufaru ei aveau aparate moderne cu care calcă spală, poate merge sa i duci la nufarul sa i curete ei dar trebuie sa plătesti, gratis îi strici tu acasa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa iei altii ca probabil ai topit batista pe ei

| anonimg a răspuns:

Îmbrăcămintea de evenimente se curăță și se calcă la curățătorie, niciodată acasă.

| Smmo a răspuns:

Nu se calca rufe cu materiale sintetice deasupra pentru ca materialele sintetice se topesc la temperaturi mai mici. Se calca cu carpe din bumbac, cum era asternutul pe vremea bunicii de exemplu. Nu cred ca isi mai revin.