| Lapusneanu a întrebat:

pentru aranjarea parului ce e mai bun gel, ceara sau fixativ? Care sunt avantajele?

Răspuns Câştigător
| BruneTTe a răspuns:

Simplu: toate.
Adica depinde pentru ce iti trebuie.
Cu gelul reusesti sa ridici parul. Daca vrei tepi,cu gelul ii ridici ( e un exemplu).
Ceara, se da de obicei (mai ales fetele folosesc) pe varfuri dar nu e exclus nici pe lungime ca sa aiba acel luciu frumos si sanatos. Bineinteles, daca pui multa ceara, intareste si ea parul.

Fixativul, e asa, pentru o extrafixare la sfarsit de tot. De exemplu, eu fiind fata, il folosesc dupa ce imi fac parul cred cu ondulatorul, ca buclele sa reziste mai mult.

| Lapusneanu explică (pentru BruneTTe):

Cum se procedeaza mai exact? cum faci sa dai numai pe varfuri? Nu vreau sa fac tepi ci doar sa rezolv un vartej si sa-l fac sa stea in sus ca un fel de creasta...

| BruneTTe a răspuns (pentru Lapusneanu):

Cum faci sa dai numai pe varfuri? Pai iei ceara intre degete, le freci putin unele de altele si dai numai pe varful suvitei de par cu care ai tu treaba. Daca e foarte scurt parul, vei reusi. Dar tot gelul ramane de baza.

Eu cum mai am "antenute" adica fire mici de par rebele" iau putina ceara intre degete si dau asa deasupra lor si imediat stau linistite. Dar imi imbacseste parul groaznic si seara trebuie sa ma spal pe cap.

6 răspunsuri:
| Elly213 a răspuns:

Sunt fata, dar colegii mei si-l fac cu fixativ.Plus ca mi se pare cel mai putin daunator.Acum depinde si de parul tau. daca e gras cu ceara sau gel nu ai ce face.

| BSwwatch a răspuns:

Incearca cu feonul sa-l aranjezi dupa spalare, se aranjaza perfect!

| MEIALI a răspuns:

Hmm, mai bine nu te dai cu fixativ, unchiul meu are 25 de ani, s-a dat cu fixativ si acu e chel.

| DragosEsteCuTheAngel a răspuns:

Ceara - o chestie lipicioasa si slinoasa care iti ingrasa parul oribil de tare si nici nu il face sa stea cum trebuie. Scor:0/5, plus ca nimeni nu o foloseste.
Gel - tot cam la fel ca ceara, doar ca nu ingrasa parul asa de tare si il face sa stea cum vrei. Din nou, nu este la moda. Scor :2/5
Fixativ: Cel mai bun. Nu ingrasa parul aproape deloc, este la moda, nu il face sa para slinos,... Doar ca prin par vei gasi niste puncte albe, ca de matreata, daca te dai cu prea mult. Poate fi daunator daca il fol. prea des (face parul aspru). Dar este totusi cel mai bun produs de fixare ( dupa parerea mea ). Scor: 4/5
Sper ca te-am ajutat! happy