| Justinbaibăr2 a întrebat:

Salut,sunt băiat am 16 ani.Am părul foarte des și recent am o teamă de a nu-mi pierde părul, mama are probleme cu părul (nu-i crește și tata e chel). Dar la mine părul este destul de des și moale dar il spălam in fiecare zi cu șampon și am văzut un post că nu este bine să ți-l speli zilnic.Și de o săptămână mi-l spăl doar cu apă și mi-l aranjez cu feonul la rece ca să nu mi-l ard. Pot să evit să-mi pierd podoaba capilară dacă voi folosi șamponul odata pe săptămâna? Și părul moale are tendințe mai mari de pierdere?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu samponul iti distruge parul ci uscatorul de par, arzatorul de par, produsele chimice puse pe par: geluri, creme, fixative, spune, toate astea contin chimicale care produc la un moment da, caderea paruuui.
Samponul nu-ti poduce caderea parului!
samponul il pui pe parul ud, clabubesti si clatesti, deci in 2 minute se duce in totalitate de pe par.
Ceea ce este foarte-foarte rau este: arsul parului cu feonul, cel care indreapta parul sau il onduleaza - fiindca il degradeaza rapid si-l arde.
cealata categorie de produse care afecteaza aprul si radacina lui, rea si aceasta sunt vopselele de par care contin decolorari, putand sa-ti arda aprul de la prima decolorarea, daca nu o faci profesionist. Oricum, se degradeaza dupa 2-3 decolorari si vopsiri blond.
Urmatoarea clasa la fel de rea pentru par, este vopseaua permanenta si semi-permanenta, care folosste amonica si afecteaza scalpul si radacina firului de par.
Alta clasa de chimicale rele pentru par, sunt produsele de intertinere: geluri, creme fixatoare, fixative, spray-uri pentru mentinut buclele, spuma samd. Toate produc in timp dermatita seboreica sau alte boli de piele si declanseaza caderea parului.
Spalarea parului se face odata la 2-3 zile vara si odata la 4-5 zile iarna.
Vara este indicat sa nu se foloseasca nici un uscator de par, sa-l usuci natural. Uscatorul il folosesti doar iarna, cand este nevoie.
In ce priveste ca parul este moale sau tare, chiar nu are importanta structura lui, ca nu aceea este predispusa la cadere ci TOT ce am mentionat mai sus, in liste.
Sa nu uitam totusi si de procentajul hormonal, care este luat din hrana ta zilnica si care iti mentine un par furmos si sanatos, daca iei din fructe si legume: vitamina A, E, C, adic folic samd
Iar ultimul element care iti poate afecta caderea parului este influenta mostenirii genetice, de la parinti.
Daca un parinte are alopecie timpurie si-l mostenesti, va incepe si la tine.

5 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Parul se poate spala la 2 zile ca e vara, iarna la saptamana. poti folosi sampon farmaceutic pentru intarirea parului. Recomandarea mea e sa mergi la un dermatolog. Eu folosesc sampon de cai e bun. Cand imi cadea parul de la prea multe vopsele foloseam Parusan https://www.farmacialapretmic.ro/......200-ml.jpg si mi-a fost foarte bun ti-l pot recomanda. Poti folosi o masca naturala odata la saptamana, gen pun intr-un castron 1 galbenus de ou (daca ai parul mare pui 2) pui vitamina a (gasesti la farmacie sticluta mica), pui vitamina e, ulei de argan, ulei de ricin. mesteci compozitia si o pui in cap, poti folosi o folie de aluminiu pentru a pastra caldura mai mare la el, sau pui o caciula si o speli la urma. Timp de 2H sau cel mai bine peste noapte il lasi in cap, apoi clatesti bine si te speli cu sampon, la final dupa ce il usuci poti da usor prin par cu putin ulei de argan se va absorbi in par si iti face parul moare si fain.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Te-ai intrebat vreodata de ce barbatii chelesc, iar la femei e o raritate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Căderea părului la bărbați are mai mult o predispoziție genetică. Poți moșteni această problemă din familie, iar singurul lucru combatant este să îți îngrijești părul în permanență, adică să-l ții scurt, să nu folosești chimicale pe păr, prosoape grele și să folosești uleiuri de păr după fiecare spălare.

De asemenea, alimentația. Aici e lucru mare, pentru că toate problemele noastre "pornesc din stomac". Consumă pește uleios măcar o dată pe săptămână, alimente bogate în Omega3, B3 și A.

Atunci când observi primele semne că părul este ars, te duci la frizer și îl scurtezi. Mai ai și măștile de păr care conțin uleiuri bune pentru păr.

Șamponul nu are nicio relevanță în pierderea genetică a părului. Îl folosești de 2-3 ori pe săptămână. Dacă nu, îl folosești numai atunci când vezi că părul devine uleios.

Părul moale are tendința să cadă.

| Justinbaibăr2 explică (pentru Violleta2022):

Păi dacă folosesc feonul la modul rece, e ca și cum un aer normal, nu e fierbinte sau cald..Tot este rău?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Justinbaibăr2):

Daca-l folosesti doar cu aer rece, atunci esti ok.
Totusi, ce sens are sa folosesti feonul, cand este vara si foarte cald, fiind normal sa-l lasi sa se usuce natural, fara sa-l stresezi si sa-l usuci fortat.