| XatomisX a întrebat:

E un sampon care dupa ce ma spal cu el imi face parul foarte moale parca e vata laughing oare e bine sa fie are moale? sau are ceva samponul ca daca ma spal cu altul e mai tare

4 răspunsuri:
| AndR3y_2220 a răspuns:

Depinde de ce sampon folosesti, nu toate sunt la fel de bune difera de la marca la marca, asa ca e bine daca ti-l face mai moale pentru ca poti sa ii dai forma cum vrei tu mai repede si fara atata chin! si al meu e mai moale tongue

| buff1 a răspuns:

Mult depinde si de par, acesta poate nu primeste asta gen de sampon, in asemenea cazuri incearca sa te consulti cu farmacistul, acesta te va sfatui cel mai bine ce sa faci, sau ai putea sa incerci o masca pentru par
-uleiul de ricin e dumnezeiesc pentru par. il intareste ii da luminozitate, se aplica pe tot parul, exceptand radacinile, daca nu vrei sa il ingrasi
- Masca tonifianta pentru par uscat si lipsit de stralucire- amesteca un galbenus de ou, cu o lingura de miere, o jumatate de lingurita de ulei de masline, si o lingura de iaurt. Aplica pe tot scalpul si lasa sa actioneze 10 minute. Clateste cu apa calduta. Mierea stimuleaza si catifeleaza firul de par, oul si uleiul de masline il tonifica, in timp ce iaurtul revigoreaza si improspateaza pielea capului.
-Masca de par cu ulei de masline- amesteca doua oua intregi si patru linguri de ulei de masline. Aplica uniform pe toata suprafata parului. Lasa compozitia sa actioneze 10 minute, dupa care clateste bine. Uleiul de masline iti va tonifia firul de par, impiedicând ruperea si caderea acestuia. Ouale iti vor hrani radacinile, intarindu-le. Daca aplici o astfel de masca o data pe saptamâna, sau o data la doua saptamâni (in cazul in care ai parul cu tendinte rapide de ingrasare), efectele nu se vor lasa asteptate. Vei avea un par de invidiat!
- Masca de par cu fructe- trebuie sa recunosc ca aceasta masca este de departe preferata mea. Pe lânga faptul ca jumatate din compozitie ajunge de fapt la mine in stomac (nu ma pot abtine, arata prea bine), este si foarte buna pentru parul care are probleme cu stralucirea si vitaminizarea. Iata ce trebuie sa faci: amesteca intr-un blender o jumatate de banana, un sfert de avocado, un sfert de cantalup, o lingura de ulei din germeni de grâu si o lingura de iaurt. Eu mai adaug si o capsula de vitamina E, pentru un boost de stralucire si ingrijire. Lasa sa actioneze 15 minute si clateste bine cu apa calduta. Parul iti va straluci ca niciodata si mireasma pe care o vei imprastia oriunde vei merge te va face cu siguranta remarcata.
- Masca antioxidanta pentru un par obosit- amesteca o lingura cu miere cu 2 linguri de migdale macinate si o jumatate de lingurita de suc de lamâie. Maseaza parul incet, cu miscari circulare. Clateste cu apa calduta. Mierea are proprietati antioxidante naturale, si este recomandata pentru ca, fiind 100% naturala, nu irita scalpul si nici nu provoaca reactii alergice. Antioxidantii joaca un rol foarte important in protejarea parului de pericolul razelor ultraviolete, asa ca nu te sfii sa o folosesti, mai ales acum ca soarele (cu dinti, e adevarat) nu ne mai scapa din ochi. in plus, mierea e recunoscuta si pentru efectele ei benefice in ceea ce priveste reintinerirea firului de par.
sper ca iti va fi de ajutor)

| XatomisX explică (pentru buff1):

Da is baiat pot face asa ceva? cu uleiul? bine am parul ca o fata de lung laughing

| buff1 a răspuns (pentru XatomisX):

Nu conteaza daca esti baiat...si cu atit mai mult daca ai parul lung...nu cred ca o sa-ti para rau daca vei incerca