| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, am parul foarte mare pe picioare(14 ani), faza este ca am parul pana in genunchi, iar restul de deasupra nu exista sau este foarte mic...pe corp mai am par pe burta(putin) si la subrat.
Intrebarea mea este de la ce creste asa mult pe picioare si cum as putea sa il opresc sa creasca? Va rog ajutati-ma vine vara si imi nu stiu cum sa merg asa la piscina.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este normal sa creasca parul pe picioare, mai ales zona genunchi-gamba.
De acum, ai intrat la pubertate si pilozitatea si-a facut aparitia, perfect normala petru varsta si sexul tau.
Nu trebuie sa opresti nimic din crestere, este totul hormonal si odata cu parul, cresc si se dezvolta si celelalte organe ale tale.
Pentru un barbat, pilozitatea faciala si cea de pe picioare este o mandrie, ca denota masculinitate, pe cand la fete, lipsa parului denota feminitate.
Nu-ti fa probleme, potis a mergi la piscina cu parul de pe picioare, ca nu cade in pisicna si nu se jeneaza nimeni sa te vada ca esti barbat si ai par pe picioare, cum este de altfel si normal. Ma rog, asta daca nu esti gay si ti-l epilezi.

| valentina2392 a răspuns:

Da, intr-adevar in zilele noastre a devenit o problema acest par pe picoare, piept, spate si fata!
Fiind in momentul cresterii este normal sa-ti creasca si parul, exact cum a zis si DonnaAlba.
Fiind intr-o era unde orice pustan pana in 20 de ani rade de acel par, te poate face sa te simti jenant. Dar acum depinde si de tine... Un baiat e normal sa aiba par in aceste locuri.
Dar il mai poti si tundewinking Daca nu vrei sa te epilezi si ti se pare ca e prea mare, ia masina de tuns, pune-i un numar bun pentru tine si succes (asta-i o varianta)
A 2-a varianta e sa ti-l dai de tot jos, cum fac multi dintre baieti, unii sunt luati in ras, altii sunt mai cu muschi si nu rade nimeni de eii!
Acum tu alegi happy