| Polinco a întrebat:

Salut TPU!

Am un hanorac de la Tommy pe care l-am bagăt la spălat în masina de spalat. Deci, înainte să îl bag, statea pe bine foarte bine, iar dupa ce l-am bagat la spalat mi s-a largit si sta foarte naspa. Oare ce as putea sa fac sa il aduc la starea lui noua? Ce as putea sa fac cu el?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-l mai poti aduce la forma si masura initiala, decat ducandu-l la un croitor sa-l micsoreze.

| aditimus a răspuns:

Oare nu avea pe eticheta ca nu se spala ci se curata?

Ai putea sa incerci sa il speli doar cu apa rece sa se mai stranga, din ce material este?

https://housewife. tips/what-to-do-if-down-jacket-becomes-thin-after-washing/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca l-ai spalat la o temperatura nepotrivita, cel mai probabil 90°.

Nu stiu cum ai putea sa-l restaurezi la largimea de dinainte dar iti recomand ca de acum incolo sa verifici atent etichetele hainelor inainte sa le bagi la spalat.