| UsernameKaede a întrebat:

Salut TPU, cum o pot convinge pe mama mea sa ma îmbrac cum doresc eu? De foarte mult timp vreau sa ma îmbrac Goth, Pastel goth sau Harajuku dar de fiecare data mama nu m-a lăsat sa ma îmbrac așa

Răspuns Câştigător
| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Nu pot să nu constat o acutizare, a unei probleme vechi de când lumea sad, de care suferă societatea noastră și anume falsitatea. sad În momentul care suntem învățați de alții când să râdem, când să plângem, când să ne bucurăm și când să ne întristăm, oare unde mau suntem noi? happy Când simțim cu adevărat, când ne exprimăm cu adevărat și când se exprimă prin noi, ceea ce ne-a fost inoculat? sad Este de înțeles că pentru că o societate să funcționeze, trebuie să respecăm anumite reguli (uneori chiar impuse), dar când impunerea merge atât de departe încât să ni se spună ce ar trebui să simți, nu pot să nu constat derapajul. sad

Poți să faci ce vrei, dar nu uita, că dacă te îmbraci extravagant și devii excentrică, vei putea fii ușor ironizată, lumea va râde de tine și te va cataloga, drept ciudată. Ei manifestă aversiune față de tot ce nu este "normal", reacționează la tot ce iasă din normă. Nonconformitatea sau nonconformismul poate fi o sursă de durere. Refuzul de gândi ca ceilalți poate deranja pe cei din jur, dar în același timp poate fi sursă de originalitate. happy Totuși, fă ce crezi tu că ar fi cel mai bine, dar ținând, totuși cont și de echilibru.

"Esența tuturor lucrurilor stă în echilibru, iar lipsa echilibrului, înseamnă distrugerea vieții." sad

Funda? big grin

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai spus nicaieri ce varsta ai, fiindca uneori aceea este relevanta.
Daca esti minor, este evident ca esti la mana si deciziile mamei, deci nu prea ai de ales, decat sa accepti educatia si indrumarile mamei.

| sierra1 a răspuns:

Se pare că mamă-ta-i mai echilibrată ca tine! ieși din pădure, intră in lume!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai vorbim după 18 ani.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salut! happy De când alegerile tale depind de mama ta? sad