| adrianjk a întrebat:

Am 14 ani si sunt baiat. Imi plac foarte mult camasile si sa ma imbrac mai elegant dar...am o mica problema. Mama considera ca camasa trebuie sa port doar la scoala, la un restaurant, eveniment, etc. Cum as putea o convinge sa ma lase sa ma imbrac cu ce doresc? In general nu am probleme..gen ma lasa sa ma imbrac cum vreau eu oarecum. Hanorace, blugi, trening, etc. Dar aici la camasa e diferit. Adica sa nu ma intelegeti gresit, inteleg ca e mai greu de întreținut ca se botesc repede si trebuie calcate plus ca trebuie spalate mai des. Cand ii zic sa-mi calce o camasa sa ma duc afara sau asa zice "da unde te duci de-ti trebuie tie camasa?" Va rog mult ajutati-ma cu miste sugestii. Va rog mult.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aoleu, daca era si mama mea ca a ta cand eram eu mai mic... ca din camasa nu o scoteam.

Daca ea nu prea vrea... nu ai ce sa ii faci, doar sa incerci odata, sa ii arati ca poti sa ai grija de o camasa si sa te descurci cu asta. Daca ea o sa vada acest lucru, ma gandesc ca nu o sa aiba probleme cu asta dupa.

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Explică-i că ăsta e stilul tău, că așa te simți tu mai bine când ești îmbrăcat. Mie mi se pare chiar d apreciat că preferi acest stil. Eventual spune-i să te învețe să calci și ți le calci singur și atunci nu mai are ce să comenteze

| Andreeush a răspuns:

Învață să îți calci singur cămășile dacă vrei neapărat să le porți în fiecare zi.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Mama ta are dreptate. Camasa, mai ales pentu tinerii adolescenti trebuie sa fie un vesmant mai rar. Elegant inseamna sa te stii imbraca in functie de locul, evenimentul etc. unde mergi.

| adrianjk explică (pentru CodrutElian1990):

Frate da daca asa imi place mie...de ce se baga in gusturile mele?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru adrianjk):

Pentruca inca esti sub tutela ei si trebuie sa faci ce-ti zice ea. Tu iti calci camasile, ti le speli, le cumperi din banii tai (camasile costa mai mult decat un tricou)?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru adrianjk):

Si inca ceva: la varsta ta gusturile abia se formeaza, ori un rol al parintilor este si sa dirijeze spre bine formarea acestor gusturi.

| adrianjk explică (pentru CodrutElian1990):

Nu. Dar are vreo importanță? Iti zic eu, nu! Pentru ca nu e problema de bani aici. Seara faina

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru adrianjk):

Doar atat iti mai spun. Este o vorba din popor: poarta-te ca un domn la oras si ca un taran in sat.

| Dana2103 a răspuns:

Pai invata tu sa le calci ca o pui pe ea si e normal sa faca asa

| VasilicaPuscas a răspuns:

Salut Adrian, probabil mama ta e invidioasa pentru ca ai un stil vestimentar mai bun si modern. Si eu port camasi mereu, desi stau la tara. uite la poza mea

| adrianjk explică (pentru VasilicaPuscas):

Felicitari. Tot respectul din partea mea.