| June20 a întrebat:

Cam la cât timp își fac efectele tratamentele in general, dar cele naturiste? Ma confrunt cu un anume tip de coșuri, am luat niște pastile naturiste, iar fata mi-a arătat foarte bine in primele zile, dar după aceea la vreo 5 zile, iar au început coșurile sa apăra. Chiar nu inteleg de ce acum e ok, iar peste câteva zile revine la normal, deși am continuat sa iau pastilele, iar pe net am vazut extrem de multe păreri pro.

Păreri pls, va rog fără sfaturi de mers la dermatolog ca m-am saturat. Am fost la o grămada...mersi

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar pe net am vazut extrem de multe păreri pro.
Așa se întâmplă când te iei după părerile altora.
Mănâncă mai pușină carne, lactate, mai multe salate și fructe.

| Donsavas a răspuns:

Trebuie să rămâi la UN singur dermatolog, care sa ti schimbe tratamentul, daca nu functioneaza. Nu te ajuta cu nimic daca schimbi medicul.

| June20 explică (pentru Donsavas):

M-am saturat sa fiu cobaiul lor. Îmi dau antibiotice la nimereala de la care mi se face rău

| Donsavas a răspuns (pentru June20):

Nu esti cobai. Tu încerci să te tratezi. Fa ti teste bacteriologice + antibiograma si atunci vei stii ce si cum. Dacă tot iei pastile, ia si hepatoprotectoare si daca ai probleme cu stomacul, roagă medicul sa ti dea un pansament gastric

| June20 explică (pentru Donsavas):

Ai foarte mare dreptate in ce spui, însă la ultimul dermatolog am fost de 3 ori și ma uitam efectiv la femeie care părea depașită de situație. A vrut sa ma bage pe roaccutane in contextul in care eu nu am acnee, dar am câte 2-3 coșuri nodulare mereu. Am refuzat pentru ca știu efectele adverse și îmi știu corpul extrem de sensibil. Mersul la dermatologi presupune și mai mult timp de cât am investit eu, iar serviciul nu-mi permite...

| Horus35 a răspuns:

Indiferent ca folosești crema sau pastile trebuie sa le iei mereu. Cum n-ai luat o zi, cum îți apar coșuri, la fel și mie. Dacă nu m-am dat o zi cu cremă, mi-au și apărut. Dacă mănânc și prostii e și mai rău. La fel și "Lara", dacă te dai constant "dimineața-amiaza-seara" e normal să-și facă efectul, dar dacă întrerupi câteva zile, iar apar. Coșurile sunt o problema de natura hormonală, adică din interior, care o să te urmărească în perioada adolescenței până când organismul tău își găsește echilibrul. Nimic nu te ajută să le elimini definitiv, dar le poți tine sub control cu creme și trebuie să fii foarte atent la igienă. Spală-te mai des pe față pentru că mai ales vara transpiri și asta nu ajuta deloc.

| ADLola1234 a răspuns:

Și eu am avut o perioada probleme cu coșurile, și am luat pastile dar au fost in zadar. Folosesc o loțiune de față "Lara" mă dau mereu, dimineața-amiaza-seara. îți curată foarte bine fata. și pe lângă asta folosesc o crema hidratanta.
părerea mea e ca pastilele alea sunt o prostie și chiar nu ajuta la nimic sau te ajuta dar pe moment nu pe un timp îndelungat.

| June20 explică (pentru ADLola1234):

Așa e, loțiunea Lara e una naturista, nu?