| Daniel235 a întrebat:

Deci eu sunt baiat si am parul mai cret asa, si nu imi place! Vreau sa il las lung si sa gasesc o freza, dar nu imi plac frezele cu parul ondulat! Cum fac sa nu mai fie? Trebuie sa tund numarul 1 si sa astept sa creasca? Am auzit ca merge, dar na, parca vad ca nu merge si m-am chelit degeaba...
Dau funda raspunsului GARANTAT!

7 răspunsuri:
| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Nu te mai tunde, ca te tunzi degeaba, sigur! Daca vrei sa il lasi lung, nu il mai tunde, ia-ti doar din varfuri la cateva luni.Structura parului este determinata genetic, nu putem sa o schimbam.Cum eu am parul drept, pot sa ma rad in cap, nu imi va creste cret, si nici tie drept, orice ai face.Cand e inca mai scurt parul,e mai cret, dar odata ce va creste mai lung, isi va mai pierde din,, ondule" si din volum. Daca te va deranja totusi, in afara de placa..nu prea sunt variante.Iti poti face permanent drept care tine aproximativ 3 luni.dar se va vedea radacina ondulata atunci cand creste.Trebuie sa iti accepti parul, parul cret este frumossi este foarte ofertant.O data ce va creste te vei putea sfatui impreuna cu stilistul tau ce tunsoare sa adopti si cum sa o porti ca sa te avantajeze.Trebuie doar sa ai rabdare cateva luni, pana atunci, ingrijeste-l corespunzator pentru a-ti creste sanatos.

| Daniel235 explică (pentru Just0a0dream):

Pai frate, mie nu imi e foarte cret, dar nu imi sta drept gen, mi se onduleaza sau, "indoaie" la varfuri sa zic asa, si chiar nu imi place! Si vreau sa il fac sa stea drept si nu sta! M-am dat si cu placa, si aproape tot degeaba, a doua zi dupa ce m-am culcat, mi s-a facut praf...deci ce pot face? Si ce pot face sa creasca mai rapid? P.S.: Am 13 ani, si sunt baiat.

| Just0a0dream a răspuns (pentru Daniel235):

Multi inainte! Pai,e o mare diferenta intre cret si ondulatat la varfurilaughing.Nu e o tragedie. Dupa cum ti-am mai spus,si mai repet,asteapta sa mai creasca, cativa cm(deci cateva luni). Odata ce a crescut mai mare, se va mai indrepta putin, plus ca, frizerul il poate fila foarte tare la varfuri.Prin filare subitezi suvita, varfurile, si astfel vor sta mai drepte..Perfect drepte,cum iti doresti nu cred,dar oricum,o data ce va capata lungime si va fi filat,se vor mai rezolva probleme. Poti folosi ceara de par,pe varfuri, in cantitati mici, aceasta e conceputa pentru finisare, definirea varfurilor si stralucire.Ti-am dat toate alternativele, altele nu sunt.Acestea sunt toate alternativele, decizia finala ramane la alegerea ta.
In legatura cu cresterea parului.Am mai scris si altora, iti scriu si tie.Viteza cresterii parului este determinata genetic, dar aceasta este la toata lumea 1 cm-1, 5 cm pe luna, mai rar 2 cm pe luna.Mai mult de atat, nu e, cine iti zice ca ii creste 5 intr-o luna, ori e. ori te minte.Tu nu poti face decat sa stimulezi intr-un fel, sa accelerezi cresterea de la 1 cm la 1, 5-2 cm, rezultate care se vor vedea in timp.Pentru asta iti recomand masajul zilnic al scalpului, dar mai ales inainte sa te speli cu cateva ore cu ulei de ricin care este recunoscut pentru aceste efecte.Si la spalat, masajul capilar in timpul samponarii stimuleaza circulatia sanguina.Asta recomanda toti stilistii, si sunt cele mai cunoscute metode.Parul creste mereu, noi avemm senzatia ca nu se vede in lungime, fiindca se rupe.Cauzele sunt multiple:frecarea de perna in timpul somnului, pieptanatul neglijent(te tragi si iti rupi firele), etc.Trebuie sa acorzi grija parului, iar el va creste, stai linnistit, dar orice ai face nu poti vedea rezultate spectaculoase intr-o luna, 2.Inca o chestie, daca astepti asa nerabdator si iti analizezi zilnic cat creste parul, nu vei vedea nimicdin contra, vei avea impresia ca nu mai crestelaughing.Tu doar acorda-i atentia necesara si ai rabdare.Bafta!

| robandu99 a răspuns:

Buna.da.daca il tunzi la marimea 1 sau 0 iti va creste altfel.cel mai bine la 0..parul creste repede

| Daniel235 explică (pentru robandu99):

Esti sigur? Si daca ma tund 1 degeaba? Si cam in cat timp mi-ar creste rapid?

| robandu99 a răspuns (pentru Daniel235):

Asa au incercat multi..totusi poti da o fuga pana la frizerie sa intreb frizerul..nu e o rusine sau ceva. vrei sa stii doar daca o sa iti ramana cret sau o sa se schimbe dupa tundere..multi au incercat sa se tunda cheli si le-a mers ..acum depinde si de tipul tau de par..probabil ca l-ai mostenit asa si ramane asa indiferent..de unele frizuri scapi de unele nu.ce sa zic..eu zic sa te consulti cu un expert..adica cu un frizer.el iti poate spune sigur..bafta!

| Cheetah69 a răspuns:

Indreapta-l cu placa...
Eu asta fac de vreo 3 ani zilnic =)))
Uite si placa pe care o am
http://www.remington.ro/......-s9600-156
E foarte buna. Indreapta foarte repede si cel putin pe mine ma tine o zi, dar depinde si de parul tau, ca al meu se onduleaza foarte repede fata de alte persoane.