| ღAnonimaღ a întrebat:

Stiti careva o solutie naturala pentru intarirea si cresterea mai rapida a unghiilor.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uleiul de ricin :) Se gaseste la plafar. Il iei si iti masezi unghiile la baza si pe toata lungimea lor, cate 10-15 minute de 3 ori pe zi.

_______________________
Sapunuri Naturale si Bijuterii Handmade - www.efrumuseti.blogspot.com

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Multumesc pentru fundita!

| Crivi a răspuns:

Ulei de maslinehappy

| ღAnonimaღ explică:

Cu placere! Mersi mult de sfat Efrumuseti.

| bella24 a răspuns:

Sucul de lamaie

Stoarce o jumatate de lamaie intr-un bol si, cu ajutorul unui tampon din bumbac inmuiat in suc, maseaza-ti fiecare unghie in parte (sau poti baga direct unghiile in recipient). Aplica acest tratamenin fiecare zi, timp de o saptamana. Dupa acest masaj, nu te spala pe maini timp de cel putin jumatate de ora.

Ulei de masline si ulei de ricin

Incalzeste cateva linguri de masline sau ricin (daca vrei le poti combina) si apoi inmoaie-ti unghiile in lichidul caldut.

Pentru un tratament intensiv, maseaza-ti mainile cu ulei de masline (cald) din belsug, pune-ti o pereche de masnusi din bumbac si pastreaza-le peste noapte. Este indicat sa faci acest tratament zilnic, timp de o saptamana. In urma acestuia, nu numai ca vei avea unghii mai tari, dar pielea mainilor tale va fi extrem de hidratata si catifelata.

Fiole cu vitamina A si E

Masajul cu vitamina A sau E ( fiolelese gasesc in farmacii sau Plafar) intareste unghiile si le face foarte puternice.

Alte solutii care contribuie la sanatatea unghiilor tale:

Bea foarte multa apa zilnic
Consuma drojdie de bere, stridii, carne, fasole, unt de arahide, portocale, cereale, paine si alte alimente care contin Vitamina B
Bea suc proaspat de morcovi sau consuma-l ca atare
Pileste-ti unghiile intr-o singura directie pentru a preveni ruperea si exfolierea lor
De fiecare data cand te dai cu oja, foloseste inainte un strat de lac incolor pentru a proteja unghia de eventuale pete
Evita folosire acetonei - mai bine cauta un dizolvant de oja fara acetone (se gaseste in farmacii si supermarketuri, iar pretul lor incepe de la 5 ron)
Nu taia cuticulele unghiilor. Impinge-le cu un betisor si atat - rolul lor este de a proteja unghia.

Atentie! In timpul tratamentelor nu folosi oja sau lacul de unghii. Este indicat sa faci o pauza de la aceste produse, macar pentru o scurta perioada de timp.

Tips: De fiecare data cand te dai cu crema pe maini, intinde crema si pe unghii si maseaza-le insistent. Unghiile, la fel ca si pielea ta, au nevoie de hidratare.

Toate aceste tratamente trebuie insotite de o alimentatie corecta bazata pe multe lactate si pe un aport de calciu si vitamine. funda?