| BloWn a întrebat:

Stiti cum se vopseste parul cu albastru de metil? Trebuie sa il amestec cu ceva? O sa se schimbe culoarea parului la cateva spalari? La cate spalari se ia de tot? Mentionez ca am parul blond putin inchis

4 răspunsuri:
| Holy2010 a răspuns:

Albastru de metil o sa fie initial albastrui apoi cu spalarile se face VERDE deci gandeste-te bine inainte.
Violetul de gentiana coloreaza in functie de cantitate intre usor platinat si mov.
Se amesteca cu balsamul de par ca sa il poti aplica mai usor, ca vopseaua.

| BloWn explică (pentru Holy2010):

si cat dureaza pana se duce de tot? Vreau sa ma fac in vacanta asta de iarna dar sa se duca pana incepe scoala. Si cu ce fac sa se ia mai repede?

| Holy2010 a răspuns (pentru BloWn):

Cu cat ai parul mai decolorat cu atat se duce mai greu. Depinde si cat pui in balsam si cat de intensa e culoarea rezultata.
Eu sunt platinata si folosesc doar cateva picaturi pentru nuantare care de duce la 2 spalari dar daca vorbim aici de par efectiv mov/albastrui nu vei scapa atat de repede. E greu de estimat dar daca vrei un pont...
Aduna de pe acum parul din perie iar inainte de vacanta prepara niste balsam cu solutie si scufunda parul adunat in el. Lasa sa actioneze cat doresti, clatesti si lasi la uscat. In felul asta poti sa-ti dai seama de rezultatul care poti sa-l ai.
Apoi te apuci de spalat cu sampon si vezi dupa cate cicluri de samponare/clatire se duce culoarea.
Stiu ca e de munca dar mai bine asa decat sa faci experimente nereusite pe parul tau.
Good luck! happy

| Mariiiiiiiii a răspuns:

Cred ca-l amesteci cu un pic de apa