| c0ntsimplu a întrebat:

Tema zilei " Acneea "
Am fost la dermatolog, in doua sedinte, aceasta mi-a dat un sapun + o crema care a costat cam mult.
Acolo mi-a scos toate cosurile, punctele negre, dupa care s-a uscat si fata mea a devenit mult mai fina si aproape lipsita de cosuri, 1-2 ici colo se mai ivesc pe frunte in special.
Dupa 3 saptamani au inceput punctele negre sa eclozeze, again, desi continutul stors din ele este mai mic acum.
Ce sa fac sa scap definitiv de ele "Punctele negre de pe nas " si sa am fata mult mult mai catifelata si lipsita de imperfectiuni big grin.
Stiu ca e scarbos, dar asta e realitatea sad.
Dau funda pentru raspunsul care ma va ajuta cu adevaratwinking.

10 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Dermatologul ala nu si-a facut bine tema:d
Incearca sa-ti dai pe fata cu cuburi de gheata si sa-ti pui masti cu argila cam de 2 ori pe saptamana.Eu asa am scapat de acnee. Punctele negre nu dispar prea usor.

| Kriss96 a răspuns:

In primul rand crema aceea e scumpa pentru e buna. O crema ieftina (cosmeticele ieftine in general si produsele pentru ingrijire) nu va functiona.
Nu este scarbos, toata lumea are puncte negre chiar daca nu se vede decat daca bagi ochii in nasul persoanei. Plus ca in general fetele poarta fond de ten ceea ce face sa dispara aceste imperfectiuni. E in regula sa ai punct negre, toate avem si nu trebuie sa-ti faci griji.
Iti zic din start (pentru ca ma lupt si eu cu ele de ani!) ca nu ai cum sa le faci sa dispara peste noapte si probabil nici nu vei scapa de ele definitiv. Mereu vei avea insa ceea ce poti face ca ele sa dispara in timp e sa ai mare grija de pielea ta. Cel mai bine pentru puncte negre e gomajul cu un scrub din comert sau facut de tine in casa. Gomajul dimineata si seara e sfant pentru ca indeparteaza impuritarile si astfel porii nu se mai infunda (punctele negre sunt pori infundati). In timp poti sa scapi de punctele negre.
Pentru gomaj daca vrei ceva facut in casa poti folosi malai si miere. Eu l-am folosit zilnic pentru o perioada si am scapat de mare parte din punctele negre. Dar l-am folosit de doua ori pe zi si am insistat 2-3 minute ca sa se curete bine tenul. Malaiul e foarte bun pentru ca e grunjos iar mierea e buna si pentru acnee. Ai grija sa nu freci foarte tare totusi. E normal sa se inroseasca putin tenul dar trece repede roseata. Aplica mereu o crema hidratanta. Vei avea fata mult mai fina apoi.
Eu folosesc produse din comert acum din comoditate si pentru ca nu mai am probleme asa mari cu punctele negre.
Acum am gelul exfoliant Sebium de la Bioderma. Mi se pare destul de bun desi nu il am de mult timp.
In general daca vrei un scrub bun uita-te prin farmacii si alege ceva mai scump dar care chiar functioneaza. Game precum Avene, Vichy, Bioderma.

| Mariiiiiiiii a răspuns:

Folosește ulei de argan

| c0ntsimplu explică:

Ulei de argan?
Si cand ar trebui sa-l folosesc? Mentionez ca eu am un sapun de fata cu care ma spal si dimineata si seara, iar dupa fiecare spalare aplic o crema propusa de dermatolog. Deci cand ar trebui sa aplic si uleiul ala?

| c0ntsimplu explică:

Pun masca din Argila + Drojdie + Kefir ( Iaur de ala de baut ) o data pe saptamana, desi puneam cam de 2 ori pe saptamana la inceput...

| J0B0MAT a răspuns (pentru c0ntsimplu):

Pune argile cu lapte/miere/lamaie si dati si cu cuburi de gheata inainte sa pui masca si apoi cand mai ai tu timp dimineata sa seara.Pe bune, cuburile de gheata fac foarte bine pielii.Doar cu punctele negre nu poti face nimic, poate sa mai mergi la un alt dermatolog.

| c0ntsimplu explică:

Kriss 96.
Stiu ca nu pot avea rezultate peste noapte, dar totusi nici in cativa ani de asteptare.
Crema care mi-a dat-o costa 475 lei iar sapunul 15 lei.
Mi-a spus ca ma tine cam jumate de an ca baiat, dar a trecut o luna si se cam goleste si nu dau cu bidineaua pe fata...
Plus ca ambii mei parinti au nasul plin de puncte negre, mai putin la mama, dar totusi are si ea ceva sad.
Am inteles ca sunt niste plasturi pentru puncte negre, dar mai intai aplici gelatina + lapte ( le amesteti ) si lasi sa se usuce pe nas dupa care dezlipesti acei plasturi.( Cica dau roade ) Trebuie sa incerc si eu...

| c0ntsimplu explică:

Apropo si cum sa folosesc malaiul? Dupa ce fac un dus fierbinte poate? Care sunt cantitatile de malai si miere?

| Binladen220 a răspuns:

Sa ai pielea mai catifelata fa de 2 3 ori pe saptamana cate o masca din banana si miere aplica pe fata 30 minute. Poti folosi capsuni cu miere. Pentru a scoate punctele negre foloseste un albus de ou, aplici cu pensula pe fata dupa care pui un servetel curat lasi 30 minute sa se usuce si o sa ai o piele mai catifelata si luminata. Poti folosi mai multe fructe pentru o masca. Bafta

| Binladen220 a răspuns:

A am uitat sa iti mai spun sa nu iti scoti cosurile, ca se fac mai multe si poti sa folosesti miere cu lapte sa te speli dupa aceea cu sapun pentru a clati dar nu cu orice sapun