| nyoentox2002 a întrebat:

Ce se intamplă dacă imi iau un epilator si ma epilez la mustata, la barbie in sir? O sa creasca din ce in ce mai rar? Vreau să vă menționez că eu mustata o dau jos odata la o saptamână cu lama de ras!
Sunt baiat si am 18 ani, mustata mea e stufoasă nu tare/aspră!
O sa fie vreo diferenta dintre lama de ras si un epilator?

6 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

La unele persoane smulsul firelor de par (adica cu ceara sau epilator) poate determina sa creasca mai greu sau mai rar firele de par. Cu cat incepi mai de tanar cu atat mai bine. Eu cand eram mica si incepuse sa imi apara par destul de mare (am intrat devreme la pubertate) aveam un obicei/tic sa imi smulg firele de par de pe picioare cu penseta laughing am facut asta vreo cateva luni si de atunci (au trecut vreo 14 ani) nu imi mai creste deloc par in acele zone. De asta in unele culturi fetitele incep sa se epileze cu ceara inca de cand le apar primele fire de par, astfel incat la maturitate sa nu mai trebuiasca sa se epileze niciodata

| Mmn a răspuns:

Da,creste mai rar si mai greu. Dar pe fata cu epilatorul doare foarte rau la inceput si mai ales daca este des parul. Incearca cu benzi pentru piele sensibila pentru inceput

| nyoentox2002 explică (pentru Mmn):

Era o reclamă pentru un epilator, spune ca te poti da si pe fata cu el si nu doare

| Mmn a răspuns (pentru nyoentox2002):

Reclama e reclama. cand nu ai smuls niciodata parul in zona aia..tot doare. Cu timpul te obisnuiesti. Eu ziceam de benzi mai mult ca sa nu se irite foarte tare zona.

| nyoentox2002 explică (pentru Mmn):

M-am dat cu benzi dar am ramas cu bube

| Mmn a răspuns:

Trebuia sa folosesti ceva pentru dupa epilare ori o crema speciala pentru asta. Ajuta si pudra de talc poti da doar daca nu iesi atunci undeva..mai bine seara sa faci asta.