| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca ati tot vazut reclamele acelea cu serul bonilash. As vrea si eu o parere despre el si un pret.
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Andwta a răspuns:

De asta ma si duc o data pe an la tuns. https://www.elle.ro/......l-473626/. Am gasit mai multe tratamente ca sa incerci macar 2 saptamani.

23 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ingredientul activ din Bonilash este bimatoprost, ingredient ce e folosit pentru tratarea glaucomului. Cauta toate efectele adverse ale acestui ingredient de ordin medicamentos si gandeste-te daca merita sa aplici asa ceva intr-o zona foarte sensibila.

| EneCristian a răspuns:

In general astfel de lucruri nu prea ajuta ce sa zic e natural nu prea mai creste pret 100 de lei in farmacii online 80 ( consider ca nu ai nevoie pentru a fi frumoasa dar poti incerca)

| anonim_4396 explică (pentru EneCristian):

As fi optat pentru genute fir cu fir, dar am zis ca poate functioneaza acest bonilash. Multumesc pentru sugestie

| Andwta a răspuns:

Eram intr-o farmacie si l-am vazut cat costa, peste 100 lei, dar pe site-uri costa in jur de 80-90. La u ele fete functioneaza la altele nu. Dupa parerea mea, te sfatuiesc sa il incerci pentru ca si pretu spune ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Andwta):

Sunt putin in dubii deoarece am mai luat o solutie pentru cosuri de la farmacie, aveam cateva si voiam sa scap de ele. pe solutia respectiva am dat in jur de 80-90 de lei si ce sa vezi? Mi le-a agravat. Asa si cu solutia asta, nu vreau sa mai arunc bani aiurea?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum se numeste solutia aia pentru cosuri? M-ai facut curioasa. laughing

| Andwta a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu l-as vrea, dar tot asa banii. Eu m-am obisnuit cu genele mele scurte. Poti cauta pe net review.
http://al3xmake-up.blogspot.com/......nelor.html

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Zynerit se numea? mi-a pus capac pot spune, ai folosit-o?

| anonim_4396 explică (pentru Andwta):

Ideea este ca de obicei nu folosesc make up decat la ocazii speciale. si voiam macar genutele mele sa fie mai lungi, ar da mai bine unui ten simplu..problema la mine e ca ale mele sunt si alungite in jos si e frustrant..sunt dese, scurte si alungite in jos..am incercat si cu acel clestisor dar nu prea da roade..am incercat si uleiul de ricin dar nu pe o periodata foarte indelungata si m-am gandit la ceva mai special pentru gene

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiam ca asa scumpa e prostia aia. :)) Am folosit acum 10 ani "minunea", fara sa am habar cu ce sa mananca, la cateva zile de la prima aplicare eram cu masti din fulgi de ovaz pe fata pentru ca mi se descuama pielea mai ceva ca la reptile. :)) Am vorbit aici despre Zineryt :
https://www.tpu.ro/......ere-aveti/

Niacinamida mi se pare cel mai bun ingredient pentru tratarea cosurilor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mie mi s-a recomandat si un gel numit Duac, doar ca nu l-am gasit in farmacie momentan..nu prea stiu ce sa mai folosesc..chit ca nu am un ten exagerat acneic doar ca am cateva cosuri pe frunte si ma cam deranjeaza, avand in vedere ca nu prea imi place sa folosesc fond de ten si chestii care incarca fața..eu cred ca depinde şi de ten, că la o prietena functiona prostia asta de zynerit? asa ca am incercat remedii mai naturiste, un ulei de ricin, o crema de galbenele dar nu am tenul curat pe cat mi l-as dori

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Iti atingi cumva fruntea cu sampon atunci cand iti speli parul? Sunt multe sampoane cu agenti de curatare care provoaca cosuri. Chestiile emoliente nu o sa rezolve problema cosurilor, ceaiul de musetel aplicat o data pe zi, fara limpezire, timp de 2-3 saptamani cu pauza de o saptamana ajuta. Duac se gaseste foarte greu si pielea tinde sa devina imuna la antibioticul din produs, de-aia ar fi mai bine sa te indrepti doar spre ingredientul antibacterian din Duac si anume Peroxid de Benzoil, pe piata se numeste Benzacne produsul ce il contine. Asta daca ai de gand sa folosesti ce ti s-a recomandat. Mie mi se pare de-a dreptul minunata niacinamida, de la prima aplicare cosul incepe sa se vindece si in 2-4 zile este complet vindecat.

Benzacne : http://benzoylperoxid.ro/produs/benzacne-5-gel-anti-acnee/

Duac mai are in componenta clindamicina ( antibiotic ) si s-a demonstrat ca un produs cu 4% niacinamida ( forma a vitaminei B3 dar mult mai tolerata de piele fata de nicotinamida ) are efecte similare cu un produs ce contine 1% clindamicina.
sursa : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7657446

Tenurile au un grad dinferit de reactivitate, la nivel celular dezastrul tot se intampla mai ales ca iritantii astia sensibilizeaza in timp, efectele sunt cumulative. Daca exista produse mai bine formulate nu vad de ce nu le-am alege pe alea. :))

Asta e o varianta cu niacinamida :
https://www.bilenegre.ro/......e-ordinary
Pordusul poate sa fie combinat in podul palmei cu alt ser de la ei sau cu ce crema hidratanta ai ca sa ii reduci procentajul.
Poti de exemplu sa il amesteci cu serul asta care ajuta la hidratarea pielii :
https://www.bilenegre.ro/......e-ordinary

"Proprietăţile cosmetice ale niacinamidei :

atenuează acneea şi petele
reduce roşeaţa, hiperpigmentarea
întăreşte bariera de protecţie a pielii
previne pierderea apei din piele
reînvie tonusul şi textura pielii
îmbunătăţeşte elasticitatea pielii
uşor efect regulator de sebum "

sursa : https://www.elemental.eu/ro/924-niacinamida.html

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, este inevitabil sa nu mi atinga fruntea spuma de la sampon, folosesc de la alpecin pentru ca mi se pare o gama buna de produse. Cat despre duac, mi-a fost recomandat de o prietena, nu am fost niciodata la dermatolog pentru ca am avut prietene cu probleme acneice mari au cumparat ce li s-a dat si nimic. Asa ca am incercat dupa cum am zis sa folosesc la recomandarile prietenelor ce au folosit ele. Nu am dat nici comanda pentru ca imi era teama sa nu iau teapa cum s-a intamplat si cu zyneritul, dar o sa ma interesez si despre Bezncne, chiar mi-as dori macar tenul curat? cosuletele astea imi stau asa in cap cand le vad. te pup si iti multumesc pentru sfaturi si pentru timpul pretios pe care mi l-ai oferit?

| Andwta a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea cred ca uleiurile le accelereaza cresterea doar le tine sanatoase, sa nu cada etc. Sunt invidioasa pe barbati, unii au genele asa de frumoase. Ale mele de abia se vad. Nu stiu ce sa spun sa nu iti para rau pentru bani dupa, dar mai stii poate functiona.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

SODIUM LAURETH SULFATE SI SODIUM LAURYL SULFATE sunt doua ingrediente care se gasesc in majoritatea sampoanelor si provoaca cosuri, al 2-lea ingredient are sanse mai mari sa iti provoace cosuri. Eu reusesc "performanta" sa nu ma ating de cand am vazut cat de repede fac cosuri de la sampon, incearca sa fii mai atenta sau sa-ti clatesti repede pielea. Daca asta e motivul cosurilor tale Benzacne nu o sa dea rezultate pentru ca este antibacterian, omoara bacteria P.Acnes. Eu momentan sunt indragostita de TIS cu sulf pentru ca n-are iritanti si ofera mult volum. N-ai pentru ce :*

| anonim_4396 explică (pentru Andwta):

Stiu ce zici, ei au niste gene. zici ca le dau cu rimel. Asa am eu un nepotel de vreo 6 anisori are niste genute lungi si alungite de poti sa bagi mana in foc ca sunt date cu rimel. Eu si rimel sa folosesc ca tot alungite in jos stau? si de nu le arcuiesc in sus si degeaba..chiar nu stiu ce sa mai fac sa fie macar alungite in sus

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu folosesc din gama alpecin pentru ca la 2 zile maxim 3 mi se facea asa, de ziceai ca e lins de vaca? de parca nu m-am spalat de saptamani. si nu am avut incotro, o sa citesc pe el sa vad, desi nu stiu ce sa zic. ca este bazat mai mult pe plante din cate imi amitesc, poate sa am si eu alergie la ele sa zic ca apar..chiar nu stiu

| Andwta a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am incercat cu aloe vera. Am o planta si mai rupeam cate o bucata din ea o desfaceam si aplicam pe gene cu o pensula de la rimel. Numai ca tot uitat seara sa ma mai dau.
https://www.clickpentrufemei.ro/......ngrediente

| anonim_4396 explică (pentru Andwta):

Cam asa eu cu uleiul de ricin. de asta voiam ceva mai special pentru gene, asa poate m-as tine de progran

| Andwta a răspuns (pentru anonim_4396):

Acest produs se promoveaza cel mai mult ca parusan. De exemplu daca parul tau e puternic ai creste cam 1 sau 1.5 cm trebuie sa fie la fel si la gene cu acel produs

| anonim_4396 explică (pentru Andwta):

M am tuns acum 2 saptamani foarte scurt pentru ca doamna de acolo a fost tută şi nu exagerez..si mi-a facut un bob scurt desi voiam drept.a inceput sa mi creasca si mi se pare ca a crescut ceva..am mai folosit si ulei de cocos si mai este cel de ricin si de masline bun, chiar azi am discutat cu o prietena.dar la genute nu stiu cum sa procedez

| anonim_4396 explică (pentru Andwta):

Multumesc frumos!? vaselina aia de unde o pot lua? Tot de la farmacie?

| Andwta a răspuns (pentru anonim_4396):

Farmacie sau de pe site-uri de cosmetica. Cu placere

| Andwta a răspuns (pentru anonim_4396):

De asta ma si duc o data pe an la tuns. https://www.elle.ro/......l-473626/. Am gasit mai multe tratamente ca sa incerci macar 2 saptamani.