| NYØ2002 a întrebat:

De ce ne critica oamenii in varsta ca purtam gluga sau...
De exemplu mereu imi spune taicamio sa imi dau gluga jos cand sunt in casa! dar mie imi place sa port gluga!
De exemplu eu eram imbracat cu haine stil vagabond!
-pantaloni negri
-hanorac negru (mi-am pus si glugain cap)
-masca neagra de protectie!
Mi-a tinut morala:Cum te duci ti asa, mi-ar fi rusine sa merg cu tine pe strada si chestii din astea!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru că vede partea practică, nu gândește ca tine superficial. In casă nu plouă. Și are dreptate.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! E doar parerea lui. A crescut in alte vremuri.

| Cosmin86 a răspuns:

Tu esti un copil superficial si frustrat, caruia ii place sa se victimizeze.
Sincer, daca eram tatal tau, la ce intrebari am citit, cred ca te bateam pana te schilodeam la propriu, scaunu cu rotile!

| Sofer a răspuns:

Asta e părerea adulților la felul cum te îmbraci. Nu mai purta gluga in casa.

| NYØ2002 explică (pentru Sofer):

Am purtat din cauza ca m-am tuns naspa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu gluga in casa, nu prea e frumos! Doar daca ploua in casa..Nici pe mine nu ma lasa cu sapca in casa sau gluga in cap in casa, sau sa fluier in casa laughing
Si tu de ce te îmbraci asa stil vagabont?(Iti place sau?) Spune-i ca asta e stilul tau de a te îmbracă, e părinte e cam normal sa faca asa!

| Reghqen a răspuns:

În general gluga/șapca în casă trebuie dată jos în simbol de respect față de cine stă în casă cu tine.
E bine ca și afară să nu porți glugă deoarece transmite senzația ca ești un vagabond, un boschetar să zicem așa, evită și să mergi cu mâinile în buzunar, este un semn de indiferență, ca nu îți pasa de exemplu ce spune persoană din fața ta, pune-ți gluga doar în cazul în care simți frig sau curent la cap iar mâinile în buzunar când simți frig la mâini.

| NYØ2002 explică (pentru Reghqen):

In pana mea! De ce a mai fost inventata gluga sau buzunarele?
Eu purtam gluga in casa din cauză că eram tuns naspa!

| Reghqen a răspuns (pentru NYØ2002):

Mai înainte ți-am scris de ce laughing
Gluga când ai frig la cap și e curent.
Buzunarele pentru a ține mâinile încălzite, pentru a ține telefoanele, cheile de casă, portofelul, și așa mai departe.
Te înțeleg și pe tine ca purtai gluga pentru ca erai tuns nașpa, deoarece și eu m-am tuns chel odată și îmi era atât de rușine încât am stat cam o lună în casă, iar și eu ca tine în casă purtam gluga dar doar în camera mea, când eram singur. Atunci când ma duceam la masă sau când vorbeam cu părinții o dădeam jos pentru ca îmi aminteam mereu ca nu e bine de văzut gluga în cap în casă laughing.

| IngerasulMicut a răspuns:

Sau la mine in clasa, de exemplu, ma irita chestia ca nu avem voie sa purtam palarii, glugi sau chestii pe cap. Adica pe bune, ce e atat de nerespectuos sa porti ceva in cap? straight face
Si mai are profa o regula in clasa ca TOATE fetele cica trebuie sa aiba parul prins, iar na. eu nu prea vreau sa mi-l prind (nu arat prea bine cu parul prins, parerea mea). Si toata ziua profesorii zic ca cica sa imi prind parul ca nu pot vedea bine si bla bla bla, avand in vedere ca eu vad bine si cu parul in ochi (m-am obisnuit cu chestia asta).
Eu zic ca nu e prea ok cu reguliile astea stupide, adica serios, lasa omul sa poarte ce vrea!
Si nu numai oamenii in varsta, si adultii!
Iar pe mine ma critica o gramada de persoane doar din cauza ca is fata tomboy (adica imi plac chestiile de baieti mai mult decat cele de fete) si ei zic ceva gen: "EsTi Fata TrEbUiE sa fIi FiNuTa" si tot incep sa imi zica ofense setereotipice.
Ca sa fie de inteles: nu incerc sa fiu nerespectuasa sau rea, dar chiar ma irita cum a ajuns societatea sa ma privesca.

| Addaaa14061 a răspuns:

Si eu sunt la fel, doar ca ai mei nu suporta sa ma vada cu sapca sau gluga in cap...ei nu inteleg ca noi ne simtim bine in acest stil ...eu ma imbrac cu haine largi si port mai mereu hanorac cu gluga sau sapca ..ma imbrac cu haine in care ma simt bine