| anonim_4396 a întrebat:

Mi-au iesit cosi pe fata de ceva timp ( 2 ani ), nu multi, dar se vede. Mi-au iesit multi pe frunte. Imi recomandati ceva ce ati luat si voi si v-au trecut. Acum am 15 ani, dar vreau sa imi treaca ca nu prea ii mai suport. Ma puteti ajuta. Va rog vorbiti doar din experiente sau doar daca stiti. Dau funda! MS!

11 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cosi? Poate "cosuri", mama ei de limba romana cu cine a inventat-o!

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Noi degeaba iti enumeram geluri,creme si tot felul de solutii pentru ten acneic, nu stim tipul tau de ten.Cel mai bine e sa mergi la dermatolog, el iti poate recomanda cel mai bine.
Incearca prima data cu ceva natural daca nu vrei sa mergi la un specialist si dupa treci si la ceva pe baza de tratament. Spre exemplu, seara prepara dintr-o aspirina si cateva picaturi de lamaie, o pasta pe care o aplici pe locurile cu cosuri.Lasi 5 minute(nu mai mult pentru ca usuca foarte tare tenul, arde) si te speli cu apa calduta.
Incearca si Zynerit.O sa iti dispara prima luna si dupa iti apar iar.Am incercat si eu si la mine asa a fost.

| Ghfdsj a răspuns:

În primul rând nu stoarce coşurile. aşa făceam şi eu înainte. şi acum mai am semne. :|.
Pentru coşuri. :
-mă dădeam cu zeamă de lămâie.
-apoi am început să-mi fac o mască : un ou, două linguriţe de miere de albină, 3 linguriţe de ulei de măsline. 20 de minute o ţii pe faţă, după te speli cu apă călduţă (îmi face pielea fină, şi îmi dispar coşurile din ce în ce mai mult).

-Argila e foarte bună
http://www.enatural.ro/......00-g.html.

Zineryt este cel mai bun tratament impotriva acneei la ora actuala. Este foarte bun in lupta cu cosurile si pentru prevenirea lor. Zineryt trebuie sa fie aplicat pe o piele curata si uscata de 1-2 ori pe zi. Aici poti citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137. Il gasesti la orice farmacie si costa in jur de 30 RON. Pe langa folosirea Zineryt-ului trebuie sa ai si o alimentatie sanatoasa. Mai putine dulciuri, grasimi, sucuri acidulate, mai multe fructe si legume. Poti sa mai folosesti si apa termala (imi place cel mai mult cea de la Avene), o crema hidratanta, hranitoare de la Avene, o crema de galbenele pentru cicatrici/urme lasate de cosuri, plus vitaminele E, A, C si Zn pe cale orala. Si este foarte importanta curatarea zilnica a pielii (dimineata si seara)! Ai nevoie de un gel de curatare cat mai bun. Intereseaza-te la farmacie, si vei fi ajutata sa alegi unul potrivit tipului tau de ten.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cartof crud
Taie o felie dintr-un cartof crud alb şi lipeşte-o de zonele cele mai afectate. Dacă este lăsat să acţioneze timp de 5-10 minute, cartoful reduce şi inflamaţia provocată de coşuri.

Gălbenuş de ou
Un gălbenuş de ou, bătut bine înainte să fie aplicat pe faţă cu o pensulă cosmetică, este un tratament eficace împotriva coşurilor. Lasă-l să se usuce şi spălă-ţi faţa după 10 minute cu apă călduţă. Repetat zilnic timp de o săptămână, acest tratament poate avea efecte excelente.

Bicarbonat de sodiu
Amestecat cu apă, bicarbonatul de sodiu devine o pastă ce te poate ajuta să scapi în mod natural de coşuri. Poţi opta pentru o mască facială completă, care se spălă cu apă călduţă după ce s-a uscat, sau poţi aplica amestecul doar pe coşurile cele mai mari.

Ceai de mentă
Infuzia de mentă are un efect dovedit împotriva coşurilor şi îţi împrospătează pielea, reducând inflamaţia şi petele roşii. Dacă ai pielea foarte sensibilă, testează mai întâi reacţia la ceaiul concentrat de mentă pe o zona redusă.

Oţet cu sare
Un amestec de oţet cu sare de masă fină şi cu apă poate fi o altă soluţie naturală accesibilă acasă oricând. În funcţie de sensibilitatea pielii tale, poţi dilua oţetul mai mult. Nu păstra amestecul pe faţă mai mult de 5 minute, după care spălă-ţi faţa cu apă rece.

| deadwillow a răspuns:

Depinde de la persoana la persoana zic eu. Cel mai bine ar fi sa te duci la un dermatolog.
Dar ca sa-ti dau o idee, eu am folosit zineryt.

| Behindyou a răspuns:

Recomand cartea de limba romana, sectiunea "plurarul cuvintelor".
E interesant ca-si face griji pentru cosuri, dar, de faptul ca nu stie s-a vorbeasca corect limba romana, n-are nici o problema.
Ca sa nu fiu total off-topic, recomand Zineryt.

| palpAbil1real a răspuns:

E ceva normal pentru varsta ta.
Daca vrei intr-adevar sa scapi de cosi incearca o crema pentru cosuri pe care nu ti-o poate recomanda decat medicul dermatolog. Nu incerca de capul tau creme sau alifii caci uneori pot avea efecte secundarewinking

| Mariiaaaa a răspuns:

Fa-ti masca cu galbenus de ou batut bine si puneti-l pe fata timp de 10-15 minute. Stiu ca pare scarbos dar e foarte eficient. Mie mi-au trecut cosurile cu masca asta.
Poti sa te dai seara cu pasta de dinti pe fata si sa lasi pana a doua zi dimineata( pune un strat subtire). In decurs de cateva zile(poate o saptamana) te va ajuta sa mai scapi de cosuri. In mare, eu am incercat cu "leacurile babesti" si chiar au dat roada! Bafta! Funda?

| Sindiiii a răspuns:

Da-te cu Aknesol sau Clerasil

| alexandru2811 a răspuns:

Zineryt este cea mai buna alegere, crede-ma

| spencerrr a răspuns:

Eu iti propun sa te dai cu propolis zilnic pana iti va trece si eventual cu niste lamaie.