| NYØ2002 a întrebat:

Maicam-ea si taica-miu sunt mai deschisi la piele decat mine.Ei sunt bruneti si eu sunt creol.Cica eram mai inchis la culoare cand eram mic,cine stie.
Oare o fi din cauza geneticii? Mama imi spunea ca ea eram mai neagra ca mine cand eram mic, o fi si din cauza ca m-a prins soarele? Imi pot reveni la culoare daca iau o crema antibronz? Daca da, de cand sa incep sa imi iau din ce luna?

9 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Sau poti sa iti cauti tata prin vecini... unul mai mic si negru big grin

acum serios, si maica-mea si babacu' au parul negru (ma rog, alb la varsta asta) iar eu cand am fost mic eram BLOND CAT CUPRINDE... deci culoarea se mai schimba in timpwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Africa e plina de foamete si subdezvoltare, asia sufera de subdezvoltare, europa are problemele ei, america la fel, viata de zi cu zi are urcusuri si coborasuri pentru majoritatea oamenilor.

si tu pui aceasta intrebare happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti obsedat de culoare
Altii sunt mai negri ca tine si nu se plang. aceptate asa cum esti

| DorelExpertu a răspuns:

Poate iti ascunde maica-ta un secret.

| Camelia93 a răspuns:

Daca am inteles bine, parintii sunt cu tenul mai deschis iar tu putin mai inchis. Te deranjeaza acest aspect? Sa sti ca pielea creola este foarte frumoasa si sanatoasa.Acum acest aspect tine si de gusturile fiecaruia si de varsta.Cu siguranta parintii nu stau in soare asa mult ca tine.( la bazin pe la tara. in cartier ..etc) Eu sunt creola. Cand eram micuta de 13-14 ani doream sa fiu alba branza. Acum am 27, ador culoarea corpului meu si ador bronzul. Te sfatuiesc sa nu-ti faci griji din cauza asta.
Important este sa fiti tu si familia ta sanatosi. Iar vizavi de creme, exista creme de protectie solara care tin bronzul la distanta pe perioada verii, cu cat factorul de protectie( numarul ex SPF50) este mai mare, cu atat te bronzezi mai putin. Atentie insa! Aceste creme cu cat sunt mai puternice, cu atat contin mai multe chimicale deci foloseste cu prudenta. Eu folosesc cu factor 30, dar de la anul voi trece la 15 si imi voi da cu mai multa crema fiind mai putin nociva spre deloc. Sper ca te-am putut ajuta!

| corycoluca a răspuns:

Cu ce te ajuta sa fi mai negru la piele? Bucura-te ca esti creol. Tinand cont ca se face foarte multa discriminare in ziua de azi.Autobronzantul il poti folosi in orice perioada a anului.Dar mai simplu du-te la salon de bronzare.Sincer dar chiar este o intrebare doar sa nu spui ca nu ai pus.Nu este o problema.Dar suntem liberi sa vorbim. Deci cine vrea raspunde cine nu tine pentru el.O zi frumoasa.

| NYØ2002 explică (pentru corycoluca):

Vreau sa fiu mai alb? nu am zic ca vreau sa fiu mai negru

| anonim_4396 a răspuns (pentru NYØ2002):

Si eu as vrea sa fiu mai alb dar nu se poate, intelege ca nu se poate!
In Romania daca esti mai brunet esti discriminat sau marginalizat cunosc sentimentul dar nu putem schimba nimic in privinta asta. doar fond de ten care deschide tenul cu 2 nuante sau pudra dar trebuie sa stii cum sa te dai sa nu se observe si cine te stie isi da seama ca te-ai dat cu ceva. vezi ca sunt magazine bio si gasesti sapunuri papaya iti deschide putin tenul dar cand renunti la ele tot asa ramai. sfatul meu este cumparati o crema hidratanta si fond de ten care deschide tenul cu 2 nuante alta cale nu exista.

| corycoluca a răspuns (pentru corycoluca):

A scuze eu intelesesem invers ca vrei mai brunet sa fi.