| Popescu1Andrei2 a întrebat:

Se merita sa imi albesc dintii, adica cat ar costa?

Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

In jur de 300 lei pachetul complet. Pretul diferă de la cabinet la cabinet. Poti eventual sa cauti un voucher pe site-uri gen fungroup si iesi mai ieftin putin. Ideea e ca igienizarea nu este un lux sau un moft ci un gest necesar, la de ca spalatul pe mâini... Asta daca nu vrei sa pierzi dintii la 30-40 de ani happy

4 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Am inteles ca de la albire se pot sensibiliza. Si ca sa poti face o albire profi, nu trebuie sa ai carii sau plombe sau vreun fel de problema cu dintii. Informeaza-te corect intreband la un cabinet de specialitate.

| PeFuga a răspuns:

Albirea trebuie facuta in cabinetul stomatologic neaparat. Costa intre 500 si 1000 lei in functie de metoda folosita. Daca fumezi, bei cafea multa, vin rosu si nu ai grija de igiena dentara, cu siguranta nu faci nici o afacere. In cateva luni se pateaza la loc dintii. In plus poti capata sensibilitate crescuta la cald sau la rece (durere).

Cel mai bine e sa iti faci o igienizare profesionala in cabinet (detartraj, periaj, air-flow) - operatiune foarte sanatoasa si care inlatura piatra si petele de pe dinti (si poate chiar sa deschida cu 1-2 nuante culoarea pe care o au acum dintii tai) si apoi sa intretii acasa dantura asta cu o pasta de dinti cu efect de albire.

| Popescu1Andrei2 explică (pentru PeFuga):

Si detartraj, periaj si air-flow cam cat ar costa in total?

| PeFuga a răspuns (pentru Popescu1Andrei2):

By the way. Air-flow-ul este un jet de apa cu pulbere de bicarbonat de sodiu (si aroma de fructe) care indeparteaza petele de pe suprafata dintilor si intra putin si sub gingie si curata si resturile care nu se duc la detartrajul ultrasonic. Prima data cand faci asta s-ar puta sa te usture gingiile. Poti ruga medicul sa aplice un anestezic local (gel sau spray, nu injectabil) ca sa nu simti discomfortul.

| PeFuga a răspuns (pentru Popescu1Andrei2):

In jur de 300 lei pachetul complet. Pretul diferă de la cabinet la cabinet. Poti eventual sa cauti un voucher pe site-uri gen fungroup si iesi mai ieftin putin. Ideea e ca igienizarea nu este un lux sau un moft ci un gest necesar, la de ca spalatul pe mâini... Asta daca nu vrei sa pierzi dintii la 30-40 de ani happy