| JulesDC a întrebat:

Spuneti-mi o pasta de dinti buna care elimina depunerile de pe dinti prin periaj regulat.
Nu colgate si blend a med. Si nici benzi de albire pentru ca am folosit si as vrea sa imi curat si maselele foarte bine.
Multumesc

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Faci un amestec din 2 lingurite de sare fina neiodata si un jumat de lingurita bicarbonat de sodiu.
Umezesti periuta de dinti in apa si presari cu acest amestec (sau bagi periuta umezita cu varful firelor in acest amestec).
Iti clatesti gura cu apa si-ti freci dintii bine cu peria cu amestecul. Daca este nevoie, mai aplici din amestec pe perie.
Dupa terminarea perierii iti clatesti bine gura cu multa apa.
Aceasta curatire se face doar 1-2 ori pe saptamana!

In cateva saptamani vei vedea rezultatul: dintii albiti!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sensodyne, dar totusi mergi la dentist pentru detartraj. Ce vârsta ai? Mersi.

| JulesDC explică (pentru CristiDinBucuresti):

17. n-am depuneri de tartru. vreau doar sa-mi curete dintii mai bine decat celelalte paste de dinti

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai depuneri de tartru, nu te astepta ca pasta de dinti sa-ti curete dintii ori maselele, indiferent cat ar fi de buna sau scumpa, o piatra de pe dintii nu o dai cu periuta jos, necesita interventia stomatologului.

| JulesDC explică (pentru Violleta2022):

Nu am, vreau doar albire laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incercat sa-ti perii dintii cu ulei de cocos?

| JulesDC explică (pentru anonim_4396):

Sincer nu..nu cred ca mi-ar placea sa simt ulei in gura, dar as incerca si daca nu pot suporta, il folosesc pentru altceva laughing multumesc :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru JulesDC):

Am auzit la niste tipe pe Youtube ca ar curata foarte bine dintii si ca te obisnuiesti cu el in timp. Eu mananc nuca de cocos de cateva luni si am observat ca-s mai albi dintii mei. big grin N-ai pentru ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand depunderile si petele de pe dinti, pot fi indepartate in prima faza printr-un detartraj corect facut de un medic stomatolog. In al 2-lea rand, fara sucuri gen cola, fanta, pepsi, fara cafea si fara ciocolata, pentru ca pateaza foarte tare dintii asta iti spun din testele efectuate pe propria dantura si este chiar ok din punctul meu de vedere. Iar ca pasta de dinti, pentru ca am o sensibilitate aparte folosesc sensodyne, dar este in regula colgate ori max white ori visible action. Una din doua.

Răspuns utilizator avertizat
| Mihaelablabla a răspuns:

SPLAT! Folosesc de ceva timp si, pe langa albirea dintilor, daca te speli dimineata nu raman depuneri pe dinti absolut deloc si ajuta la sanatatea bucala! Respiratie fresh, gingii sanatoase, dinti curati 24/7.
De asemenea, au mai multe tipuri depinzand de ce cauti mai mult: albire, intarirea smaltului, etc.
Aceste paste de dinti se gasesc in farmaciile SensiBlu cu preturi cuprinse intre 20 si 35 de lei.

| Miss25JK a răspuns:

Ai incercat dusul bucal? Are capete speciale cu periute mici care prin jet de apa ( de la 1 la 10 ) elimina depunerile daca este folosit in mod regulat. Si nu numai depunerile de pe dinti ci si cele dintre dinti / gingii care prin apa de gura sau periaj nu ies 100%.

| PîrvuVladimir a răspuns:

Nu sunt cunoscator, dar poti sa iti freci dintii cu sare(Mi-a facut asta bunica la 10 ani si dintii au fost foarte curati dupa proces)

| corinus4u a răspuns:

Paradontax