| Phantasmagoria a întrebat:

Stiti ca uleiul de masline este foarte bun pentru fata, cosuri etc. De la un timp (vreo 2 luni) ma dau zilnic cu ulei, adica ma demachez cu el apoi raman asa si tot mai pun cate un strat, iar dimineata urmatoare ma spal si ma machez, iar chestia asta se repeta. Am fost insa sfatuita sa nu ma mai dau asa mult pentru ca de la grasimea aia din ulei imi tot ies cosuri. E adevarat? Deci e sau nu bun?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Persoanelor cu tenul gras nu le este recomandat, dar daca tie iti face bine...
Totusi nu exagera si sa nu te culci asa fara sa-ti inlaturi machiajul sau uleiul de masline de pe fata pentru ca iti astupa porii si peste noapte se acumuleaza mult sebum, iar porii fiind blocati o sa-ti apara puncte negre, cosuri...lasa-ti pielea sa respire mai mult.

4 răspunsuri:
| ღNameღ a răspuns:

Un nu am auzit niciodata ca uleiul de masline e bun pentru fata. Pentru par, DA, pentru fata, nici gand.
Pentru a scapa de cosuri nu iti trebuie solutii si povesti, pur si simplu de demachezi seara chiar daca nu esti machiata pe timpul zilei, iar cand ai timp iti faci o masca din : 1 galbenus de ou, patrunjel ( cateva frunzulite mici de tot ) putin iaurt ( natural) si gata!
Asta ajuta, sau cel putin pe mine m-a ajutatwinking:*.
Sa imi spui rezultatulhappy!

| Brâncuşi a răspuns:

Am auzit şi eu despre acest remediu naturist şi sincer nu s-a spus nimic despre el că este rău pentru ten, numai laude despre acest produs naturist, sincer şi pe mine m-a ajutat într-o perioadă dar de la un timp folosesc nişte creme de la hemel, dacă e ok îl poţi folosi în continuare...
O seară plăcută!

| Farmec a răspuns:

Uleiul de masline este indicat intr-o masca saptamanala pentru tenul uscat. Daca ai ten normal sau gras, nu recomandam acest tratament.
In primul rand demachierea dimineata si seara, indiferent daca te-ai machiat in ziua respectiva sau nu pentru a trata/scapa de punctele negre de pe fata. De asemenea, recomandam sa folosesti crema sebo- reglatoare din gama Gerovital Plant Stop Acnee:http://farmec.ro/produse/ten/crema-sebo-reglatoare-purificatoare-96.html
Este o cremă de întreţinere zilnică a tenului seboreic şi acneic. Reglează secreţia de sebum, emulsionează lipidele în exces şi are un efect calmant, cicatrizant şi antiseptic datorită uleiului de gălbenele, extractului de Boswellia Serrata şi extractului vegetal antiacneic. Se foloseşte zilnic, dimineaţa şi seara, după curăţarea prealabilă a tenului cu gelul spumant antimicrobian Gerovital Plant Stop Acnee.
Se aplică pe faţă şi se masează uşor până la absorbţia completă

| uic9999 a răspuns:

Iti sugerez sa te demachiezi cu ulei de migdale dulci, este cel mai bun demachiant. Uleiul de masline este gras si nu este indicat sa il folosesti mult timp. Nu de la grasime iti ies cosuri, acneea are alte cauze, dar de la blocarea porilor iti pot iesi puncte negre.
Uite, citeste mai multe aici http://www.soapmill.ro/sweet-almond-oil.html.