| anonim_4396 a întrebat:

Stiti ce este celulita? Nu cum arata, ca arata ca o coaja de portocala stie toata lumea. fara copy/paste, cu cuvintele voastre.

Răspuns Câştigător
| Gabystelistu95 a răspuns:

Celulita este o maladie a tesutului adipos.

7 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Daaaaaa... ma uit pe... fese, coapse, picioare si-ti spun: Un malder de basicute, umflaturi care se formeaza cand iti strangi pielea, si nu numai.

| yuli10 a răspuns:

Din cate stiu eu, celulita apare cand se retin toxine si apa in tesutul adipos din cauza unei alimentatii nesanatoase. si se scapa de ea evident, prin normalizarea alimentatiei si masaj, sport, stil de viata sanatos.

| yuli10 a răspuns:

Eu am inceput sa ma masez cu o crema de galbenele dar nu prea am avut timp sa fac asta in fiecare zi; dar din cate am inteles ar putea da rezultate.
momentan singurul "remediu" e sa o ascund sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stratul de grasime de sub piele nu este uniform si da pielii un aspect ca cel descris de tine, coaja de portocala tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce remedii folositi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Pentru combaterea ei, extern: împachetări cu cremă anticelulitică termică, ajută la circulația periferică, elimină surplusul de apă prin porii pielii (transpirație), masaj anticelulitic cu condiția să nu fie probleme de gen capilare sparte, varice, etc. cu scop de drenaj.
Intern, ceaiuri care sunt devoratoare de grăsimi: soc.
Este o afecțiune a țesutului adipos cu impact direct cu consumul de grăsimi, pilule contraceptive, sedentarismul, dereglări hormonale, etc.
Mai bine de trei sferturi dintre femei sunt "lovite" de această celulită, în schimb la bărbați, procentajul este de doar de un sfert dintre ei (supraponderalii).
Ți-am răspuns din ce am citit din cărțile de medicină, broșuri, reviste, etc.
„... fara copy/paste...".
O zi bună.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chestia aia odioasa ce apare ca urmare a stilului de viata nesanatos (lipsa exercitiului fizic, alimentatie necorespunzatoare, fumat, consum de alcool, sedentarism, etc).

din pacate, am auzit si fete tinere care s-au plans ca au celulita.Si nu erau grase deloc, chiar slabute, aratau bine adica.Si n-aveau curajul sa mearga la plaja in costum de baie, sa nu rada te miri cine de ele.In fine, isi faceau foarte multe probleme si erau foarte complexate din cauza asta.

Unele s-au tratat, cu creme anticelulitice pe care au cheltuit milioane sau sedinte de masaj care iarasi costa destul de mult.
Altele au scapat de aspectul de coaja de portocala prin sport si scoaterea din meniu a alimentelor nesanatoase si a bauturilor carbogazoase, a tutunului, etc.
Am mai auzit de fete care au baut ceai verde si au vazut destul de rapid rezultate. 2 cani/zi, cam de 2 ori/saptamana.Si si-au facut impachetari, cu zat de cafea si ulei de masline, ori cu ciocolata.Au facut sport, jogging, aerobic, ciclism, etc.Si s-au masat ele singure, acasa, pe zonele cele mai afectate (de obicei coapsele, fesele si abdomenul).