| Floriana78 a întrebat:

Sunt fata, am aproape 13 ani, iar de la 11 ani am inceput sa am acnee. Nu stiu ce sa fac sa scap de ea, si nu stiu daca sa merg la un dermatolog, ma gandesc ca am o varsta prea frageda. Ce sa fac? Si cum pot sa scap de cosuri cat mai rapid?
2. Are ceva daca sparg cosurile deja aparute?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

1. Gandeste-te ca un copil de 6 ani se umple de bubite pe tot corpul. E prea devreme sa mearga la dermatolog? Nu! E chiar indicat sa mergi la dermatolog, pentru ca iti va da tratamentul adecvat pielii tale. Pe internet lumea da sfaturi in legatura cu produsul X, dar ce merge la mine, la tine poate sa nu functioneze, pentru ca suntem diferiti, avem nevoi diferite, de aceea e recomandat un medic.
2. Da, are! Nu ti le sparge, pentru ca vei cauza microleziuni la nivelul pielii si vei ramane cu semne al caror "tratament" poate dura ani intregi.
Sa ai un program adecvat de somn(8-10 ore pe noapte), nu manca prostioare, iar daca ti-e pofta de ceva anume mananca intr-o cantitate relativ redusa cat sa iti satisfaci pofta, redu cantitatea de ciocolata, cacao si hidrateaza-te! Spala-te dimineata si seara pe fata cu un gel de curatare pentru ten acneic(avene cleanance, il gasesti in farmaciile sensiblu), nu sapun, pentru ca iti va usca fata. Foloseste si o crema hidratanta, dar nu extrem de grasa. Chiar daca tenul tau are tendinta de a se ingrasa, are nevoie si de hidratare. Daca e deshidratat "in interior", la suprafata va produce si mai mult sebum, ca sa isi suplimenteze singur nevoile. Lucrurile astea sa le faci pana mergi la medic, apoi urmezi tratamentul prescris de el.
Am vazut ca ti s-a recomandat uleiul de arbore de ceai. Ei bine, el e bun pentru acnee, insa cantitatea ideala se stabileste in laboratoare si e introdus in creme, lotiuni etc, pentru ca e extrem de iritant si e extrem de usor sa gresesti cantitatea si sa te arzi la propriu. Poti vedea experimente nereusite pe tot internetul (http://iamnotthebabysitter.com/wp-content/uploads/2013/04/hippie1.jpg cam asa arata o arsura cu ulei de tea tree/arbore de ceai) si sigur nu ai nevoie de asa ceva.
Discuta cu mama ta! Si ea te va indruma si te va ajuta sa gasesti un dermatolog bun :). Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

N-are legatura dermatologul cu varsta, poti sa te duci linistit/a.
Nu, sa nu le spargi fiidnca risti sa ramai cu semne pe fata mult timp.
Du-te cat mai repede la ginecolog sa-ti recomande ceva.

| annakarenina a răspuns:

Acneea poate fi usoara sau poate degenera, lasand semne. Exista diverse solutii, cum ar fi Zineryt, insa cel mai bine, ar fi sa mergi la dermatolog deoarece, acesta iti va analiza tipul de ten, conform cu varsta, si iti poate face si un test hormonal, pentru a stabili cel mai eficient tratament.

| Violleta2022 a răspuns:

Recomand os solutie ieftina si foarte eficeinta sa te scape de cosuri: Tea Tree Oil (uleiul de arbore de ceai).

Uite aici un articol care explica totul:
http://ditoate.ro/......ru-cosuri/

| William a răspuns:

Evita snacksurile (chipsuri, popcorn, ciocolata etc), mancarea fast food, bauturile din comert (carbogazoase sau nu, exceptie fac bauturile alcoolice si apa).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma chinuiam cu acneea inca de la 11 ani iar tocmai la 15 ani mi-am cumparat sapun de sulf si m-am spalat cateva luni, acum am 16 si nu mai am niciun cos desi eram plina!

| Horusss a răspuns:

Dermatologul este singurul care poate sa iti recomande ceva pentru tipul tau de acnee, acneea apare din diverse motive, dar la tine cred ca este pe baza hormonala, cel mai bine apeleaza cu incredere la un dermatolog.