| anonim_4396 a întrebat:

Sunt un pic cam grasuta, si as vrea sa ma apuc de slabit dar nu merge nici-o reteta pe care am incercat-o (cred ca asta e si din cauza ca le-am tinut o saptamana si dupa aia nu le-am mai continuat) mereu zic: " gata deci de maine ma apuc de slabit" dar nu pot sa ma tin de cuvant pentru ca pur si simplu nu am vointa... ce sa fac? ma puteti ajuta? aveti vreo reteta de slabit? orice solutie imi poate fi de folos

12 răspunsuri:
| Brigitta a răspuns:

Ce fel de ``reteta`` vrei? Sport, dieta, diferite medicamente?

| Brigitta a răspuns:

Sunt cateva reguli simple care nu sunt greu de respectat.
In primul rand nu te astepta la ceva spectaculos si in scurt timp. Ai rabdare si progreseaza de la o zi la alta. E greu sa-ti schimbi stilul de viata peste noapte.
Dimineata mananca max 3 felii de paine neagra/graham, la amiaza 2 si seara 1.
Daca poti ar fi foarte bine ca masa de seara sa contina doar fructe si legume happy
Bea multa apa plata sau de la izvor (mie asta imi place). Pune-ti in sticlute mici (eu asa fac) de 0, 5 sau 1 litru si bea-le in cursul zilei, aduna sa fie minim 2 litri happy
Nu manca mult deodata. ``Ciuguleste`` toata ziua cate ceva. Poti manca si ciocolata si prajituri dar cate putin.
Si renunta definitiv la chips-uri, snacks-uri si sucuri acidulate.
Fa-ti tu suc din fructe stoarse sau pune 5-6 mere medii si feliate in 2 litri de apa, le fierbi pana se inmoaie si bea compotul acela, e dulce si fara multe calorii happy
Incearca sa faci cat mai multa miscare. Ori faci curat prin casa, te plimbi pe afara. Eu aproape in fiecare zi ma uit pe youtube la clipuri despre Pilates sau Aerobic si fac exercitii cate 10 minute pe zi, cateodata 30 minute, depinde cum vreau happy Si cu timpul o sa revii la o silueta frumoasa happy

| Brigitta a răspuns:

O alta chestie care o fac: imi iau un iaurt slab/dietetic, tai o banana feliute si o amestec cu iaurtul, pun cateodata si cereale integrale, alte fructe (un mar sau o para o dau prin razatoare), stafide. Si e foarte bun happy

| Brigitta a răspuns:

Mi-am mai amintit ceva happy Daca se intampla totusi sa mananci mai mult la o masa nu te supara si nu te demolariza, consuma o grapefruit, ajuta la digestie happy

| Bacemi a răspuns:

In primul rand nu te gandi sa slabesti doar pentru baieti sau stiu eu. Daca vrei sa slabesti fa-o pentru tine, pentru ca te va ajuta sa ai mai multa incredere in tine. E greu cu vointa, stiu ca si eu am problema asta. Spun mereu ca ma apuc de exercitii sau o cura dar mereu renunt. Dar in schimb am grija ca zilnic sa merg pe jos cativa kilometri.

| KriSSu88 a răspuns:

Fara vointa, nu o sa poti face nimic.Degeaba tii un regim pentru o anumita perioada, daca dupa aceea te reapuci de vechiul stil alimentar.Pentru a slabi, trebuie sa-ti schimbi tipul de alimentatie, sa mananci sanatos, des si putin.Multa bafta!

| Cretzule a răspuns:

Fara sport nu te va ajuta nici o dieta!
Mult succes!
bye

| licurici_8787 a răspuns:

Eventual prin sport slabesti daca te tii si ai ambitie. nu incerca tot felul' de porcari de regimuri ca dai in alte boli si altele.redu cantitatea de mancare si mananca sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine... faza e...nu trebuie sa iti interzici dintr-o data toate.treptat! oricum...trebuie sa iti faci o lista cu:de ce vreau sa slabesc/de ce nu ma pot tine... poate asa rezolvi ceva.incearca sa faci execitii fizice.eu seara cand apuc sa ma mai uit la televizor fac abdomene...refuz in timpul zilei sa merg cu masina...incerc sa merg CAT MAI MULT pe jos...scrieti un program pe care sa il respecti zilnic! uita de vechiul stil...succes...a...si nu astepta rezultate remarcabile... timpul le rezolva pe toate

| nicolll a răspuns:

Pai sa vezi, nici eu nu aveam vointa, 3 ani de zile am zis "gata ma apuc de slabit" si nu faceam nimic, si intr-o zi mi-am facut abonament la sala, si daca tot am facut abonament ei he zic "trebuie sa merg zilnic zilnic" si uite asa dupa cateva sedinte deja scade pofta de mancare si am slabit 12 kg in 4 luni, aveam 70 iar acum am 58, am uimit pe toata lumea pentru ca diferenta e foarte vizibila

| nicolll a răspuns:

Am uitat sa specific sa faci aerobic, nu circuit pe aparate ca nu te ajuta prea mult

| mariansarbujr a răspuns:

Din punctul meu de vedere pentru a slabi este nevoie sa arzi mai multe calorii decat consumi. Pentru asta este nevoie de o reteta cu putine calorii si de efort fizic. Pentru inceput este foarte bun si mersul pe jos mai mult decat de obicei. Totusi, primul aspect la care trebuie sa lucrezi este psihicul. Daca vei avea un psihic de invingator vei reusi, daca nu vei sfarsi cu multe kg. in plus si nu vei putea face nimic. Iar pentru un psihic puternic nu exista nici un secret. Trebuie doar sa-ti doresti cu toata fiinta si vei reusi!
Succes!