| SamsungElectronics a întrebat:

Sunteti de acord ca frumusetea este trecatoare, ce conteaza este sufletul omului?

29 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Conteaza sa stii ce vrei de la viata, banuiesc ca in copilaria ta ai fost instruit sa nu ai incredere in oameni pentru ca sant rai, sa stii ce ai de facut fara ajutorul nimanui - chestia cu frumusetea si sufletul raman irelevante

Bula
| Bula a răspuns:

Eu as spune maidegraba ca, frumusetea e schimbatoare.
(atat ceea exterioara, cat si ceea sufleteasca)

| darrio2007 a răspuns:

Logic. Acum depinde si ce suflet ai si daca cei de langa tine te caracterizeaza dupa suflet sau dupa felul cu arati.

| RAY a răspuns:

Si lui hitler ii placea ciobanesti apoi sa insurat, la batranete si se duce si mintea rolling on the floorrolling on the floor
in buncar viola singurul caine pana cand ala s-a sinucis si a aleso pe fata aia cu care o facea pe la spate, morosanu conteaza si sufletul, cu cat imbatranesc pun mai mult pret pe suflet, recunoscca conteaza fizicul dar ce folos daca duce la suferinta sufletului

| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare varsta are frumusetea ei, iar un om echilibrat mental, se va accepta asa cum este.
Este adevarat ca un om frumos la interior este fericit si multmit cu cea are, mai mult decat unul frumos la exterior dar vesnic nemultumit de cum arata, ce are sau ce isi doreste si nu poate obtine.

| sierra1 a răspuns:

Ori ești urât ori bătrân, așa-i?

| floresdemayo a răspuns (pentru sierra1):

Poate că-i și lefter. ))

| sierra1 a răspuns (pentru floresdemayo):

Colac peste pupăză...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. De acord. 2. Sufletul nu contează. Respirația lui, da.

| Drimmero a răspuns:

Nu frumusetea e trecatoare ci tineretea, la batranete sau cu cat inaintam in varsta cu totii vom avea trasaturile fetei modificate, e un proces natural si normal dar pana acolo e cale lunga de zeci de ani, chiar si la batranete cei care au fost candva frumosi nu vor arata ca ultimii oameni. Ambele conteaza in egala masura, aspectul fizic poate deschide sau inchide usi, asta e adevarul, iti poate da avantaje sau dezavantaje in viata in anumite situatii. Nu e de neglijat nici 'sufletul' pe care prefer sa-l numesc caracter, personalitate, cred ca sunt destul de echidistanti termenii. Aspectul fizic conteaza pentru ca traim intr-o societate competitiva, cu totii vrem sa aratam cat mai bine, sa fim placut, sa nu ne fie rusine cu cine suntem, doar uitati-va la cati bani dau oamenii pe produsele de infrumusetare, operatii estetice pentru a corecta anumite lucruri la ei si nu numai, dar la fel de important e si caracterul, trebuie un echilibru intre ele, la fel si in relatii, trebuie sa atragi si sa fii atras/a prin ambele aspecte fizice/morale.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu. Contează amândouă (câte un pic din fiecare).
Și la o vârstă înaintată poți fi frumoasă, raportat la cele de vârsta ta, nu in comparatie cu cele de 20 de ani.

Contează și sufletul omului, dar nu uita că și el se poate schimba.
Nu ai intalnit oameni, care au fost buni la suflet si, din cauza confruntării cu viața, au fost catalogati drept, oameni fără inimă? Sau invers, poate că au existat si oameni răutăcioși care au învățat să fie buni.

| relian a răspuns:

Frumusetea nu este trecatoare, Cei frumos ramane frumos.Sufletul? Pfff alea is povesti nemuritoare, sa-i faca pe aia uratii sa se simta si ei mai altfel laughing
Un om frumos de copil, frumos mamtur, pai si cand va imbatrani tot frumoss va imbatraini, va arata comparativ cu ailanti de aceiasi varsta mai bine.
Cu suflete se ocupa biserica laughing sau dzeu, ala o sa zica daca ai sufletu frumos sau nu.

| SharpEagle a răspuns (pentru relian):

Ai trait pan' la varsta asta si n-ai inteles nimic. rolling on the floor
Ce biserica, ma? E vorba de caracter, de virtutii.
Asa ceva...

| relian a răspuns (pentru SharpEagle):

Ce biserica? Pai biserica se ocupa cu sufletele oamenilor, asta de nu stiai.In practica nu ajungi sa cunosti sufletul cuiva daca nu treci de fizic,adica de cum arati, adica de frumuseste.
Vrei cumva sa iti desenez?
Caracter, virtutii pfff esti departe, cred ca nu ai avut nici un partener vreodata laughing cum sa ajungi sa vezi caracterul celuilant daca nu-ti place cum arata, daca nu te atrage fizic?
Te pomeni ca tu mergi legat la ochi si doara vorbind cu cineva gata aia e tot.
Nimic nu ai inteles ce am scris, ori am vrut sa arat.Deci vorba cuiva, ori arati f bine, ori esti dotat sexual ori ai buzunare incapatoare, restul e poveste, de suflete cum am zis se ocupa popa cu dzeu

| SharpEagle a răspuns (pentru relian):

"Cum sa ajungi sa vezi caracterul celuilant daca nu-ti place cum arata, daca nu te atrage fizic?"
Pai, daca ai 20 de canditate, toate te atrag fizic aproape in aceeasi masura, pe ce criterii decizi? Mai mult, daca iti pui problema unei relatii mai serioase, cum faci alegerea?
N-ai inteles nimic... laughing

| Frank51 a răspuns:

Nu este trecătoare, rămâne. Sufletul nu ai cum să știi dacă contează, deși pare că știi.

| SharpEagle a răspuns (pentru Frank51):

"Nu este trecătoare, rămâne."
Ramane unde, in poze? laughing

Ce conteaza, de fapt, este frumusetea de caracter si temperament. Ma rog, asta ar trebui sa fie cea conteze, desi atunci cand partenerul/partenera este centrat/a doar pe partea carnala, atunci aspectul fizic e cel care conteaza. Insa, se va plictisi la un moment dat si va dori alta...frumusete. Iar frumosul sau frumoasa din relatia anterioara va ramane cu buza umflata. Acesta este si ea una din conotatiile cuvantului "trecatoare".
Si-ar mai fi ceva: o femeie frumoasa va deveni si mai frumoasa daca stie sa fie spontana, ingenua, sarmanta, daca are feminitate si frumusete interioara. Isi va potenta si mai tare frumusetea, va veni cu ceva complementar. Care-i va conferi un avantaj in fata alteia la fel de frumoasa, dar fada, seaca, tolomaca. Si chiar de i s-ar estompa cu timpul frumusetea fizica, va ramane cu celelalte calitati si va fi in continuare apreciata.

| PieptulPuiului a răspuns (pentru SharpEagle):

Un om frumos la 20, e frumos is la 70. Frumusetea lui se schimba, dar nu se urateste. Decat daca ti se par tie urate ridurile etc. Dar pot sa-ti arat oameni la 50 de ani care arata mult mai bine decat tineri de 20. O mare parte din frumusetea cuiva se rezuma la cat de ingrijit e. Nu exista oameni urati, doar oameni saraci.

| Emma30555 a răspuns:

Conteaza inteligenta, educația, farmecul, felul de a fi.conteaza si frumusetea fiindca este o trăsătură pozitivă dar frumusețea poate fi ajutată de caracter plăcut, simt estetic adica contează cât de mult se îngrijește, cum se îmbracă, tunde, face sala etc. Conteaza intr-adevar si sa ai suflet bun, caracter sa fi om de baza.

| Brizbriz a răspuns:

Sigur
cum intalnesti o persoana urata, stai pana aflii ce are in suflet
SIGURRR CA DAAAA

| SharpEagle a răspuns:

Nu neaparat ca este trecatoare, ci ca nu are prea multe de oferit.
Frumusetea din suflet e mult mai...versatila.

| liliana77any a răspuns:

De acord.

| FredericChopin a răspuns:

Wtf ce? E o o tampenie a da poate da pentru cei urati da ca numai aia is cu "frumutesea sufleteasca" s. a. m. Departe in ziua de azi daca nu ai fund tate etc nu faci nimic ramai singur singurel PS daca esti baiat si esti bine dotat nu ai de ce sa iti faci griji in adica la fete mai e ceva cu sani cu fundul dar la noi...

| SharpEagle a răspuns (pentru FredericChopin):

Altu...
Ba, voi sunteti frati, or what? big grin

| floresdemayo a răspuns (pentru FredericChopin):

Poartă si tu, pantaloni mulați, dacă vrei să nu rămâi singur singurel

... cu condiția să ai ce arăta! ))

| danutzzz1992 a răspuns:

De acord! happy

| PieptulPuiului a răspuns:

Vorba preferata a uratilor.

| Ariel21 a răspuns:

E foarte adevarata afirmatia. Atunci cand te indragostesti de o persoană nu te indragostesti de fizicul ei ci de sufletul acesteia. Frumusetea trece, dar sufletul ramane mereu același. Fizicul se poate schimba fie trecerii timpului fie din cauza unui accident, dar sufletul nu sufera modificarai intr o astfel de situatie. Depinde de tine cum privesti frumusețea unui om si cum o alegi...cu minta sau cu sufletul.
Ps. Sper ca ai inteles ideea :*)