| RAY a întrebat:

Daca frumusetea e trecatoare oare si uratenia e trecatoare?
ce ai prefera sa fi frumos in tinerete si urat la batranete sau urat la tinerete si frumos la batranete? cand ne alegem un partener oare chiar ne gandim ca frumusetea e trecatoare asa ca conteaza sufletul nu?

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Tu esti blocat pe un suflet. Nu, nu sufletul conteaza. Fetele care zic asta sunt cele care ori nu vor sa jigneasca sentimentele unui baiat, ori ele la randul lor nu au succes la baieti.
Sufletul conteaza abia in partea a doua, cea in care te hotarasti sa incerci sa construiesti ceva cu o persoana. Dar pentru sex, relatii trecatoare etc, primeaza atractiawinking
Si pe bune, ti-o tot repet dar tu continui in ideea ta idioatawinking
Devine obositor. Esti ca o placa zgariata happy

25 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Cand vorbim de frumusete vorbim de fapt de perceptie. Ceea ce mie mi se pare frumos, nu ti se va parea si tie neaparat. Cand iti alegi partenerul nu cred ca stai sa te gandesti cum va arata la batranete si sa il alegi dupa acest criteriu. Nu toate relatiile sunt bazate pe atractie fizica; exista si varianta cand va stiti de ceva vreme, copilarie, liceu, facultate etc., te-ai obisnuit cu el/ea, si mai tarziu ajungi sa il/o descoperi si ca e potrivit/a pentru tine. De atunci incepi sa vezi cu alti ochi si e partenera/ul potrivit/a pentru tine. In general acestea sunt relatiile de succes, unde nu s-a pus prea mult accent pe atractia fizica si s-au cuplat fara sa se cunoasca sau fara sa gaseasca puncte in comun, decat frumusetea exterioara.

| RAY explică (pentru IsabelaIssa):

Nu toate dar daca te degusta x nu sa o vrei o relatie

| IsabelaIssa a răspuns (pentru RAY):

Pai consider ca la ce te referi tu este vorba de compatibilitate. Fiecare om are anumite criterii, stii tu cum e aia cu "nu esti genul meu"; adica ceea ce am spus mai sus, ca sunt relatii ce se formeaza dupa aspectul fizic, iar a doua categorie, ce poate sa treaca peste faptul ca el/ea e mai scund/a, gras/a, slab/a etc fata de criteriile ce le avea pana atunci, doar pentru faptul ca se cunosc de ceva vreme, s-au acceptat deja fizic ca si cunostinte, prieteni etc., si trec la urmatorul nivel.

| RAY explică (pentru IsabelaIssa):

Chiar daca treci peste ele in timp acele treceri devin tot mai accentuate asta pentru ca inima ta vrea altceva

| IsabelaIssa a răspuns (pentru RAY):

Eu nu prea inteleg cu ce te lupti tu aici. Vrei sa recunoasca lumea ca exista persoane urate? Pai exista, dar in perceptia fiecaruia. Exista antipatii chiar si fata de o persoana ce o vezi pentru prima data, pentru ca nu iti place fata ei pur si simplu, dar asta nu este la modul general. Daca mie imi e o persoana antipatica dpdv fizic, nu este asa pentru toata lumea. E ca si cum as cere acum voturi pentru cine ma considera frumoasa si cine urata. Crezi ca ar fi toti pro sau toti contra? Nu, or sa fie din ambele categorii. Chiar si in cazurile in care 100 de persoane spun ca esti urat, se gaseste cel putin una care te considera frumos.

| RAY explică (pentru IsabelaIssa):

Nu ma lupt cu nimeni, pur simplu urasc propozitia nu conteaza aspectul fizic si conteaza sufletul

| IsabelaIssa a răspuns (pentru RAY):

Pai asta inseamna ca tu ai o problema ce nu vrei sa o depasesti, si de fapt da, te cam lupti cu propriile idei. Trebuie sa accepti ca lumea este diferita, din fericire nu suntem toti la fel, pentru ca daca era asa ori am fi fost toti doar frumosi ori toti doar urati. Perceptia fiecarui om este diferita, si asta trebuie sa accepti. Cand iti alegi un partener iti alegi pe cineva care sa fie pe aceeasi unda cu tine, nu o papusa pe care sa o pui in vitrina. E de ajuns sa fie acceptabil/a pentru tine dpdv al frumusetii iar restul sa conteze intelegerea. Cate cupluri nu sunt formate doar pentru frumusete dar nu se inteleg? Asta e doar atractie fizica, sexuala, dar intelegerea dintre ei e doar de fatada. Tu nu accepti ca oamenii se pot multumii si cu mai putina frumusete fizica daca restul relatiei decurge normal din punctul lor de vedere. Asta am inteles clar de la tine. Ai mai spus ca vezi fete urate langa baieti frumosi. Asta e perceptia ta. Acelui baiat i se pare frumoasa, tie nu. Asta nu inseamna oare ca perceptia lui este diferita si ca a ales sa fie cu ea pentru mai mult decat fizicul ei?

| RAY explică (pentru IsabelaIssa):

Realitatea e ca voi femeile una spuneti alta faceti, asta si pentru ca nu stiti in mod constient ce anume va atrage la un barbat, gen unele fete vor un baiat cuminte dar apoi vad ca badboy le atrage

| IsabelaIssa a răspuns (pentru RAY):

Am observat ca ai obiceiul sa generalizezi, te las in pace. happy Tocmai de asta nu poti accepta anumite lucruri pentru ca, pentru tine femeile sunt toate la fel, si probabil barbatii si ei la fel. Astea cu "badboy" se practica prin liceu, si la varsta aia mi se pare normal sa nu stii ce vrei, dar nicidecum in liceu nu esti "femeie". Dar ai cam sarit de la un subiect la altul; ce legatura are "badboy" cu frumusetea? Nu am stat sa citesc mai multe, dar poate esti totodata genul care considera ca toate femeile sunt dupa banii barbatilor. Atunci clar nu avem subiecte de dezbatut. Din ce am observat si poate ma repet, esti genul de om care nu accepta alte pareri si ca lumea poate gandi si atfel fata de cum gandesti tu sau de ce ai intalnit tu pana acum in viata. Ti-as propune sa iti largesti orizonturile si sa fi receptiv si la alte idei despre viata, diferite de ale tale. happy

| RAY explică (pentru IsabelaIssa):

Da asa e, nu pot accepta minciuni asta e adevarat, nu am spus ca toate femeile sunt materialiste, degeaba esti bogat dar urat mai bine sarac dar frumos dar stii ca aia te iubeste pe tine nu banii tai

| IsabelaIssa a răspuns (pentru RAY):

Din pacate cu mentalitatea asta nu o sa ajungi prea departe. Te cam minti singur prin simpul fapt ca nu accepti realitatea indiferent de cine si ce iti spune, si e pacat de tine. Doar tu vei fi afectat de gandirea asta, nu eu care incerc sa iti explic sau oricine altcineva care incearca sa iti deschida ochii. Eu iti doresc o viata frumoasa, fara prea multe "probleme existentiale" happy

| RAY explică (pentru IsabelaIssa):

Multumesc ce sa spun

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Uratenia nu e trecatoare.
Frumusetea variaza, depinde cum te pastrezi tu ca om.
Oare cine ar prefera sa fie urat in tinerete si frumos la batranete?
Ce faci in acesti ani, stai pe uscat?
Sufletul nu conteaza, adica nu 100.
Cine ti-a zis, fetele?
Daca mergi pe principiul asta, o sa stai singur multa vreme.
Faza e ca multe fete afirma asta, dar nu asta e criteriul dupa care isi aleg partenerii!

| RAY explică (pentru ROB3RT89):

Corect asa e, care este logica acestor minciuni? am mai observat din nou aceste minciuni cu fizicul nu conteaza iar pe TPU, ori ele sunt urate si nu pun accent pe fizic ori sunt mincinoase si mint sau sunt asexuale cine stie in orice caz lista prieteniei face ca ceea ce afirma ele sa fie o minciuna., eram in mall saptamana trecuta a trecut un barbat hot pe langa mine sa vezi fetele chiar si cu iubi langa ele cum instant sau uitat la el, asa reactie nu o sa vezi la unu indiferent de suflet sau inteligenta

| RAY explică (pentru sofisis):

Asta e obsesia mea fata

| RAY explică (pentru sofisis):

Ai crush pe TPU, asa romantici sunteti cand va citesc

| sofisis a răspuns (pentru RAY):

Pai puii mei, depaseste obsesia asta pentru ca te tine in loc. Serios. Cum poti avansa cand tu esti blocat pe un suflet si pe niste bani?
Si mai si generalizezi.
Daca te-as fio cunoscut afara si mi-ai fi dat de inteles, doar de inteles, nici macar sa imi spui direct, ca tu ai impresia ca toate femeile sunt niste ariviste, superficiale si mincinoase, zau daca as mai avea rabdare sa vorbesc cu tine, d'apai sa iau in considerare o relatie.
Emani probabil antipatie in fata femeilor si d'aia esti refuzat.winking

| sofisis a răspuns (pentru RAY):

Eu? Pe cine sa am crush? laughing)
Nu, nu am nici un crush.

| RAY explică (pentru sofisis):

Infestator

| sofisis a răspuns (pentru RAY):

A daaaa, sunt fanul lui nr 1.
Iar eu sunt idolul lui in viata laughing))

| RAY explică (pentru sofisis):

Nu considet fetele materialiste, ipocrite, perverse, nu ma intereseaza sexul opus sincer dar cand am citit iar pe aici ca nu conteaza fizicul ma m enervat.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru RAY):

Pai si tu te-ai uita daca ar trece o fata hot pe langa tine,asa si ele la el,chiar daca erau cu iubitul.
Referitor la minciuna asta,depinde cine ti-o spune.
Daca e o amica de exemplu,nu cred ca ti-ar zice in fata ca ai un aspect fizic care lasa de dorit,ti-ar zice ca sufletul conteaza si multe altele.
Si mai e faza ca unele cred ce spun,insa cand sunt atrarse de un barbat, nu mai conteaza sufletul.
Si nu ele decid de cine sa fie atrase.
Pe TPU mai sunt si unele frustrate, uita-te la seetangels, daca zici ceva in defavoarea lor, imedit sar ca arse.

| sofisis a răspuns (pentru RAY):

Tu esti blocat pe un suflet. Nu, nu sufletul conteaza. Fetele care zic asta sunt cele care ori nu vor sa jigneasca sentimentele unui baiat, ori ele la randul lor nu au succes la baieti.
Sufletul conteaza abia in partea a doua, cea in care te hotarasti sa incerci sa construiesti ceva cu o persoana. Dar pentru sex, relatii trecatoare etc, primeaza atractiawinking
Si pe bune, ti-o tot repet dar tu continui in ideea ta idioatawinking
Devine obositor. Esti ca o placa zgariata happy

| Boss_Ionut_1999 a răspuns:

Partenerul nu trebuie ales, nici cautat

| Punyaso a răspuns:

Frumuseţea este trecătoare, dar şi răbdătoare. Poate aşterne undeva şi de acolo să nu mai plece, iar poate să vină şi să plece ca gândul.Depinde cum te îngrijeşti personal.Şi urâţenia este trecătoare, Poţi fi urât la vărsta de 5-15 ani iar după aceea să fii frumos restul vieţii tale. Dacă îţi vei alege o parteneră sau un partener, chiar dacă ai fost frumos sau urât şi acum eşti ori una ori alta, dacă ţi-ai ales partenerul potrivit, ea/el te va iubi aşa cum eşti tu acum.

| Simon_Gabriel_1993 a răspuns:

Vreau sa fiu frumos la batranete sa fiu moartea babelor. Sa ard tot ce misca