| Natalia89 a întrebat:

Unghii cu oja semipermanenta.
De un an mi-am facut încontinuu unghiile cu oja semi. Sunt foarte mulțumită de cum arată mai ales ca eu nu sunt in stare nici sa imi pilesc unghiile. Intrebarea mea este:
Ar trebui sa fac pauza? Doamna de la salon spune că unghia nu respira si ca nu este nevoie de pauza. Am observat in ultimele 2 dati ca 1 unghie este mai sensibilă la contactul cu pila electica iar pentru ca le-am avut destul de lungi mi s-au dat peste cap rupandu-se cateva din carne.(le-a reparat doamna de la salon)
Fetelor, voi cum ati proceda in locul meu?

Răspuns Câştigător
| Stepheny a răspuns:

Ar trebui sa iei o pauza. Mai ales în cazul în care s-au și rupt din carne. Lasa-le ceva timp sa se refacă.
Unghia se poate spune și ca "respira", iar din cauza manichiurilor repetate, fără pauza este afectatât, se subțiază și vei ajunge sa ai niște unghii foarte sensibile care se rup și exfoliază.
Cel mai bine e sa mai iei câte o pauza.

3 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Clar, ai nevoie de o pauza.

| Rux2000 a răspuns:

Unghia nu este afectată de la oja ci de la pilă crede-ma ori tanti o pileaza prea mult ori unghia ta nu mai are timp sa se regenereze eu as spune sa faci o pauză. Dar ca unghiile sa ti se întărească încerca pastilele cu biotină de la farmacie este foarte buna pentru unghi ca le intareste si la da "viata" dar si pentru par si piele. Te îmbrăţişez cu drag.

| kdwendka a răspuns:

Neaparat ai nevoie de o pauza unghia se subtiaza cu fiecare aplicare, pana ajunge ca la orice atingere la puternica sa iti pice unghia sau chiar sa se rupa din carne