| BlancaFantasma a întrebat:

Va rog ajutati`ma, ce sa fac, sora mea (17 ani), cred ca ma uraste, din cauza ca are impresia ca toata lumea ma favorizeaza pe mine!(am 19 ani).dar nu e asa,numai ca ea e mai rea, mai rebela si din caauza asta mama a mai batut`o si cred ca asta a afectat, dar jur ca nu e vina mea! azi-noapte nu a dormit acasa a venit aia acum 10 minute si a plecat iar! de ceva vreme nu spune niciodata unde pleaca,nu raspunde la telefon deloc,sau si`l inchide, iar eu cu mama nu dormim toata noaptea din cauza ei, ca ne inchipuim numai lucruri rele.acum a venit,a inceput sa`mi spuna ca sunt o jigodie, ca asa am fost mereu ca ii bag mamei prostii in cap, si toata lumea ma lauda pe mine.pe mine nu ma intereseaza ce zic rudele,numai ca nasa mea e rea(sorumea seamana cu ea) si merea a bagat cearta in familie.i`a zis de mai multe ori ca ar trebui sa ia exemplu de la mine, ca eu sunt nu stiu cum, ba chiar a sfatuit`o sa plece in Anglia si sa stea acolo pana termin eu facultatea(abia acum sunt anul 1)! cand am auzit i-am zis sa nu o ia in calcul, nasa este egala cu 0 pentru mine si familia mea.dar sora pe cat e de impulsiva,si vrea sa para desteapte,pe atat e de naiva! am incercat sa-i fac morala,i-am zis sa-i fie rusine ca nu doarme noaptea acasa,ca baiatul la care se duce isi bate joc de ea(vorbeste cu un baiat, care e din alt judet a venit aici doar acum in vacanta), ca data viitoare vom anunta politia.etc.dar degeaba nu m`a luat in calcul,a zis ca eu nu valorez nimic in fata ei,ca ea nu are familie.ea a mostenit caracterul rudelor din partea tatalui meu,e vulcanica,tupuista,rea de gura,nervoasa, nu ne suporta deloc! mie mi se rupe sufletul ca are parerea asta despre mine, ea care acum 4`5 ani statea toata ziua langa mami si o pupa intr-una,acum nici nu o baga in seama o face prosta,o injura! trebuie sa mentionez ca in familia mea domneasc certurile si blestemele,tatal si bunica(mama mamei) sunt doi betivi, care mai rau ne incurca, nu dau niciun ban in casa.numai mama are salariu si ne intretine, dar acum ii va fi extrem de greu, caci eu voi pleca la Bucuresti(300 km de casa) si voi avea nevoie de multe lucruri,in plus,fara mine stiu ca ii va fi greu,macar eu fac curatenie prin casa,o mai ajut la bucatarie, ca ea lucreaza din greu pana la ora 16, dar sora nu face nimic, nici patul!(normal, daca nu sta nici 2 ore pe acasa).eu si ea nu ne-am inteles niciodata bine, dar acum de vreo 2 ani, e dezastru.ce pot face? a zis ca abia asteapta sa plec odata la facultate sa scape de mine! va implor, dati`mi un sfat...cum o putem readuce pe calea cea buna? stiu ca e si vina mamei,ea vine extenuata de la serviciu,acasa munceste incontinuu(tata e ca un musafir,nu`i bun de NIMIC,doar face scandal si bea) si isi mai varsa nervii pe ea,caci sora numai mofturi face nu suporta nici sa ne auda cum mancam! o fi si vina mea,dar ce sa fac,eu am alt caracter, eu o respect pe mama chiar daca uneori poate ma enerveaza(e normal), si in plus eu ii spun tot ce fac.in schimb, sora nu spune nimic niciodata.inteleg,ca ii e greu,dar ce putem face? va rog, numai cand ma gandesc ca iar nu va veni acasa la noapte, ma sperii si`mi vine sa plang.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| dulcikaaa a răspuns:

Off ce viata si ce tarie de caracter...nu stiu daca sunt in masura sa-ti dau sfaturi dar eu iti spun sa fii mandra ca esti o persoana asa de buna si, mama ta este o super mama ca rezista la asa ceva.Eu iti spun sa o lasi sa se loveasca cu capul de sus ca atunci cand va ramane singura va plange dupa voi.Incearca sa vorbesti cu ea cu frumosul (cand o prinzi pe acasa) si incearca sa afli de ce este asa incearca sa ataci la punctele slabe care o fac mai sensibila mai emotiva...spe ca va da roade RESPECTbig grin

| AnneCyntia12 a răspuns:

Probabil este si varsta. Am fost si eu in locul ei, ma indepartasem de toate rudele nu mai voiam sa vorbesc cu nimeni pe mama o jigneam, pana am ajuns intr o situatie foarte proasta intr-un anturaj prost dar cand m-am lovit de ce a fost mai rau mi am revenit si mi-am dat seama ca familia mea sufera din cauza asta. Probabil asa si sora ta, sau incearca sa stai de vorba cu ea sa ii vorbesti frumos fara jigniri fara sa te crezi superioara in fata ei. Explica i ca tu esti ca o prietena pentru ea mai ales ca sunteti surori si promite-i ca ce vorbiti nu mai spui nimanui si ca o incurajezi si o ajuti cum poti... poate are un anturaj prost te ai gandit la asta? Multa bafta, sper sa reusesti si multa putere si sanatate mamei tale! Sper sa rezolvati, noroc la facultate draga mea fii puternica :*