| BlancaFantasma a întrebat:

Va rog ajutati`ma, ce sa fac, sora mea (17 ani), cred ca ma uraste, din cauza ca are impresia ca toata lumea ma favorizeaza pe mine!(am 19 ani).dar nu e asa, numai ca ea e mai rea, mai rebela si din caauza asta mama a mai batut`o si cred ca asta a afectat, dar jur ca nu e vina mea! azi-noapte nu a dormit acasa a venit aia acum 10 minute si a plecat iar! de ceva vreme nu spune niciodata unde pleaca,nu raspunde la telefon deloc, sau si`l inchide, iar eu cu mama nu dormim toata noaptea din cauza ei, ca ne inchipuim numai lucruri rele.acum a venit, a inceput sa`mi spuna ca sunt o jigodie, ca asa am fost mereu ca ii bag mamei prostii in cap, si toata lumea ma lauda pe mine.pe mine nu ma intereseaza ce zic rudele, numai ca nasa mea e rea(sorumea seamana cu ea) si merea a bagat cearta in familie.i`a zis de mai multe ori ca ar trebui sa ia exemplu de la mine, ca eu sunt nu stiu cum, ba chiar a sfatuit`o sa plece in Anglia si sa stea acolo pana termin eu facultatea(abia acum sunt anul 1)! cand am auzit i-am zis sa nu o ia in calcul, nasa este egala cu 0 pentru mine si familia mea.dar sora pe cat e de impulsiva,si vrea sa para desteapte,pe atat e de naiva! am incercat sa-i fac morala,i-am zis sa-i fie rusine ca nu doarme noaptea acasa, ca baiatul la care se duce isi bate joc de ea(vorbeste cu un baiat, care e din alt judet a venit aici doar acum in vacanta), ca data viitoare vom anunta politia.etc.dar degeaba nu m`a luat in calcul,a zis ca eu nu valorez nimic in fata ei,ca ea nu are familie.ea a mostenit caracterul rudelor din partea tatalui meu,e vulcanica,tupuista,rea de gura, nervoasa, nu ne suporta deloc! mie mi se rupe sufletul ca are parerea asta despre mine, ea care acum 4`5 ani statea toata ziua langa mami si o pupa intr-una,acum nici nu o baga in seama o face prosta,o injura! trebuie sa mentionez ca in familia mea domneasc certurile si blestemele, tatal si bunica(mama mamei) sunt doi betivi, care mai rau ne incurca, nu dau niciun ban in casa.numai mama are salariu si ne intretine, dar acum ii va fi extrem de greu, caci eu voi pleca la Bucuresti(300 km de casa) si voi avea nevoie de multe lucruri,in plus,fara mine stiu ca ii va fi greu,macar eu fac curatenie prin casa, o mai ajut la bucatarie, ca ea lucreaza din greu pana la ora 16, dar sora nu face nimic, nici patul!(normal, daca nu sta nici 2 ore pe acasa).eu si ea nu ne-am inteles niciodata bine, dar acum de vreo 2 ani, e dezastru.ce pot face? a zis ca abia asteapta sa plec odata la facultate sa scape de mine! va implor, dati`mi un sfat...cum o putem readuce pe calea cea buna? stiu ca e si vina mamei,ea vine extenuata de la serviciu,acasa munceste incontinuu(tata e ca un musafir,nu`i bun de NIMIC,doar face scandal si bea) si isi mai varsa nervii pe ea,caci sora numai mofturi face nu suporta nici sa ne auda cum mancam! o fi si vina mea,dar ce sa fac, eu am alt caracter, eu o respect pe mama chiar daca uneori poate ma enerveaza(e normal), si in plus eu ii spun tot ce fac.in schimb, sora nu spune nimic niciodata.inteleg,ca ii e greu, dar ce putem face? va rog, numai cand ma gandesc ca iar nu va veni acasa la noapte, imi vine sa plang.

4 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Vorbeste cu ea, explica-i cum sta treaba, o sa fie bine doar sunteti durori.
Succes si numai bine.

| bogdan324 a răspuns:

Daca eram in locu tau o faceam catel, o puneam sa manance din castronu cainelui, la fel si pe celelalte rude, deja am facut asta cu sora mea mai mare.Fii mai severa, mai "rea" ca sa zic asa, lupta cu propriile ei arme.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Sunt mai multe de discutat aici si imi poti da si mail pe constantin. tatucu@gmail.com. Acuma ce iti pot spune ca sunt mai multi factori la sora ta de cati ai crede si in plus cu mediul nu este bine.
1. Incepem cu inceputul sora ta dupa ce tu ai plecat la facultate a lasat frau liber gandirii ei ( mai ales ca mama este la serviciu ) si astfel isi permite sa faca tot ceea ce doreste si ceea ce nu doreste, mai ales ca a intrat in adolescenta - perioada in care tinerii experimeanteaza orice. In perioada asta mama ta trebuie sa fie ferma ( sa-si impuna mai mult spiritul autoritar) iar tu sa fii mai intelegatoare.
2. In perioada asta totodata tinerii nu asculta si ce ii spui sorei tale direct nu numai ca o va impacta dar o va si intoarce impotriva ta. Incearca sa te impaciuesti cu ea pe calea cea buna si sa-i povestesti acele lucruri din viata ta sau a prietenelor tale care crezi ca ar impacta-o. Faptul ca i-ai spus de acel baiat ( ca este din alt judet si restul) ai atacat-o direct si asta o sa o faca si mai darza. iN LOCUL ACELEI LUCRURI EU CAND AR VENI SORA MEA ACASA as spune, buna seara, imi fac o cafea ( sau ce stii ca-i place ) si o intrebi daca vrei si tu? daca nu iti raspunde cu da tu fa ( nimeni nu rezista la tentatii) si apoi cand stai cu ea povesteste-i pe un ton calm despre intampari din viata ta ( dar nu oricare ) care ar rezona ( si-ar gasi intelegere ) cu ea. Spre exemplu i-as spune am fost cu adela in parc si mi-a vorbit de george si imi tot spnea e distanta dintre ei si nu stie ce sa faca? ii enea sa plang si imi povestea aa calm si molcom cum george tine la ea, ea la el, dar simte ca lucrurile scapa de sub control ). Astfel prin puterea exemplului sora ta ar ptea simti acum, sau mai tarziu, ca vorbele tale au adevar in ele si atunci ar folosi ceea ce i-ai spus tu pentru a se redirectiona si a se pune pe picioare.
Pe partea cu tata si mam, exista o lipsa de unitate in familie care se vede, mai ales ca cei care stau mai mult cu parintii iau exemplu de la ei ( probail sora ta nu crede in casatorie si poate nici in baiatul ideal, nu viseaza pentru ca nu stie inca ce este aia, dar isi doreste sa viseze de aceea trebuie tu sa-i creezi ceva de care se leaga: daca sora ta ti-a spus ca este bine ca pleci la facultate - sau iti mai zice - tu sa-i raspunzi pe un ton calm ca te bucuri ca ai reusit asta si ca et bucuri si tu ( raspunsul asta va contraria cu convingerile ei ) si ca speri sa vina si ea acolo ca sa cunoasca mai multe lume ( mentine-ti tonul calm - intr-un fel te afli i postura prin care vocea mamei poate fi a ta ) si ca sa fiti amandoua. Nu intinde vorba pe seama asta ci implanteaza idei si lasa-le sa-si faca efectul.
Uneori a nu vorbi mult inseamna ca s-au spus prea multe, cand vine seara totodata este bine ca mama sa o ia de o ureche si sa fie autoritara, de ce, pentru ca chiar daca trezeste antipatia ea trebuie sa faca si ordine in casa, dar si in viata voastra. Un bun mediator trebuie sa stie oricand ce atitudine sa adopte.
Sper sa te ajute pana acum si ai mail-ul meu, sora va fi bine, fiecare are un drum de urmat, si calea nu se arata direct intotdeauna dar trebuie sa avem in ceea ce credem si sa ne permitem sa visam. Nu mai plange, esti mare, dar permite-ti sa fii cu sora ta si langa ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De asta a devenit asa rebela si rea.Din cauza certurilor, din cauza ca i se pare ca tu esti mai favorizata ca ea.Parintii tai sunt de vina in mare parte, pentru ca n-au stiut sa discute in particular sau macar mai calm.Iar tu ar trebui sa n-o mai cicalesti, ca o sa te urasca mai tare.Si indiferent de ce ii spuneti voi, o sa va urasca mai tare si o sa faca exact ce nu va convine voua.Si asta pentru ca nu va mai suporta, ai spus bine.