| yuyubarbie19 a întrebat:

Va rog imi spuneti si mie un remediu natural pentru parul uscat si degradat, cu varfuri despicate? Chiar si un sampon. Multumesc anticipat. Fundita

Răspuns Câştigător
| JustMe_8472 a răspuns:

Pai...ar fi serul acela de la Gerovital care este foarte bun...si ar mai fi samponul de urzica-nu este cel mai bun dar mergewinking si ceva natural ar fi uleiul de masline(e cel mai bun ca remediu natural-stiu asta de la mama care a incercat.app si e bun si pentru fatawinking )

5 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună dimineața.
Mergi la coafor, cere să ți se tundă vârfurile despicate, și în viitor evită să folosești placa și/sau ondulatorul.
Pentru părul uscat și degradat, recomand o mască pe care o poți face acasă din câteva picături ulei de măsline, câteva de ulei migdale, un gălbenuș de ou și câteva picături de zeamă lămâie.
Se amestecă, și se aplică pe păr cu ajutorul unei pensule pentru vopsit, cu 30-40 minute înainte de a face baie la cap.
Baftă!

Răspuns utilizator avertizat
| yuyubarbie19 explică:

Multumesc tuturor de raspunsuri.Am sa incerc cateva sfaturi dar cel cu foarfecele mai putin pentru ca parul meu e lung (pana la bazin)si nu ma lasa inima sa-l tai prea mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru varfuri despicate iti recomand foarfeca, problema se taie de la radacinawinking. Nu trebuie sa stai si sa amani, da sunt o groaza de sampoane si solutii care sunt destinate repararii varfurilor dar varfurile tale au ani, iti dai seama sa iti ti varfurile care le ai de 2-3 ani. E cazul sa le improspatezi crede-ma.

Cat despre parul uscat iti recomand un sampon special de la Gerovital pentru problema ta si sa folosesti un balsam din farmacie.

| Laryyy97 a răspuns:

Aceasta reteta te va ajuta sa scapi de caderea parului intr-o luna de la folosire.Pentru parul mediu sunt necesare: 6 linguri ulei masline, 5 linguri ulei ricin, 3-4 linguri vitamina A uleioasa, 4 fiole vitamina C si un galbenus de ou. Toate acestea (cu exceptia uleiului de masline si oului) se gasesc in farmacii. Reteta este impotriva caderii parului, regenerandu-l si vitaminizand firul de par.

Mod de aplicare: inainte de baie se uda parul foarte bine, se sterge si se maseaza cu aceasta compozitie, insistandu-se 2-3 minute la varfuri. Apoi se strange parul si se acopera cu ceva (casca sau prosop), lasand solutia sa patrunda timp de 30 - 60 de minute. Apoi se clateste si se spala parul in mod normal. Compozitia se aplica la fiecare spalare timp de cel putin o luna, pentru a se vedea efectele ei.
Mai poti incerca o masca de par foarte folositoare pe care am folosit-o si eu! intr-un bol amesteca 2 oua, cu 3 linguri de iaurt gras sau smantana, adauga o lingura de miere si 4 picaturi de vitamina A uleioasa(se gaseste la farmacii).Se aplica p par si se lasa 20-30 de minute dupa care se spala cu sampon si balsam.Mult succes!