| dydy_1756 a întrebat:

Va rog, mi-ati putea recomanda un tratament impotriva cosurilor? In afara de Zynerit.si de consult la dermatolog.Am incercat multe metode:mibazon, sapun cu sulf, tinctura de propolis, argila(care mi-a iritat pielea) si inca multe altele...insa nimic nu a dat rezultate pe termen relativ lung... Poate stiti ceva metode "babesti", tratamente naturiste sau chiar creme.thinking
. Va multumesc anticipat :*

Răspuns Câştigător
| licutza_1435 a răspuns:

Eu stiu de apa oxigenata

iak ce am gasit despre ea ""Apa oxigenata de concetratie 3% poate fi folosita pe post de tonic, dupa demachiant, pentru a va curata mai bine tenul. Este indicata folosirea acesteia mai ales pentru un ten cu pete, deoarece apa oxigenata are rol de dezinfectare si totodata "decoloreaza" petele rosii, post-acneice de pe ten.
Aveti grija insa cand o folositi sa nu o aplicati si pe firele de par fiindca s-ar putea sa va apara niste suvite mai...blonde(in caz ca nu sunteti deja).""

apoi am mai auzit si de drojdia de bere

"Cura cu drojdie de bere pentru acnee
Unul dintre cele mai eficiente tratamente pentru acnee este cura cu drojdie de bere proaspata. De ce aveti nevoie? Mergeti pana la cel mai apropiat supermarket si cumparati 24 de pachetele de drojdie de bere proaspata, avand grija inainte sa nu expire pana la sfarsitul lunii.

Se ia in fiecare zi un pachetel de drojdie de bere si se imparte in trei bucati egale. Se ia o bucata pe stomacul gol dimineata, apoi a doua bucata inainte de masa de pranz si apoi a treia bucata inainte de cina.

Se continua tratamentul vreme de 6 zile zile (de luni pana sambata, inclusiv), iar apoi duminica se face pauza. De luni se reincepe. Se tine cura timp de 4 saptamani – 6 zile pe saptamana. Se face apoi o luna pauza si se reia cura. "

Ceai anti-acneic din plante
Cel de-al doilea pas este sa dai o fuga pana la Plafar si sa cumperi ceai de papadie, echinaceea, radacina de brusture si coada soricelului. In fiecare zi fierbi o jumatate de litru de apa si faci o infuzie din o jumatate de lingurita de coada soricelului, un pliculet de echinaceea sau o jumatate de lingurita, o lingurita de radacina de brusture si o lingurita de papadie.

Se bea in trei transe infuzia obtinuta - cu pauze de cate o ora intre ele. Se tine cura timp de trei luni, apoi se face pauza pana anul urmator.

Tratament extern cu ceai de musetel
Un alt tratament foarte eficient este tratamentul extern cu ceai de musetel. Acesta consta in tamponarea fetei cu ceai de musetel de trei ori pe zi. Ceaiul de musetel are proprietati de curatare a fetei de sebum si impuritati, precum si proprietati cicatrizante.

http://sideris.ro/......tru-acnee/

http://farmaciaverde.util21.ro/pagina.php?id=175

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un tonic antiseptic, batonaș care usucă coșurile, comprese sterile cu ceai concentrat de mușețel sau gălbenele.
Nu pune mâna murdară pe față și seara întotdeauna să te demachiezi chiar dacă în timpul zilei nu ai făcut acest lucru, se pune praf din atmosferă, ploaie, zăpadă, etc.
Pa, pa.

| MissCamelia a răspuns:

Sa nu pui mana pe fata in p[rimul rand, sa nu incerci sa le storci. Eu am gerovital crem tratament si himalaya, si sunt bune. incerca si suc natural de rosii pe zonele afectate.pentru mai multe noutati si review-uri despre produse cosmetice, machiaj si ingrijire, intra pe http://camelcutza.blogspot.com/

| anad a răspuns:

Un forum de discutii interesant cu multe exemple de tratamente http://www.topsanatate.ro/forum/showthread.php?t=564

| Katespunemadroghezcuorbit a răspuns:

Buna! Eu folosesc Zynerit de ceva timp si a dat efect.Am facut pauza vreo 3 saptamani si au aparut cosuri. Mi-am dat iar cu Zynerit si totul a devenit la normal. Mi se pare ca este destul de bun si merita folosit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zynerit e cea mai buna solutie. cel putin in cazul meu a dat roade

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zynerit nu e bun de nimic... l-am folosit 6 luni la recomandarea dermatologului dar degeaba...ba chiar mi-au aparut mai multe

| sorynna03 a răspuns:

De ce nu doresti o consultatie la dermatolog? Daca e de mult problema ta si nu ti-a trecut ...asta ar fi cel mai bine sa faci, sa nu se agraveze.