| xSNGHOSTx a întrebat:

Vreau sa îmi cumpăr o pereche de blugi din afară.
Mărimile lor sunt așa
28, 29,30, 31,32,33,34,etc...
Eu nu port blugi de fel.
Am doar 2 perechi și pe ele scrie așa
W-33
L-32
Astea sunt mărimile (cât înseamnă mărimile astea in cele de mai sus?).

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

W este talia si L este lungimea.

-W se masoara cu blugii inchisi la nasture, deci ar veni jumate din circunferinta iar cifra 33 is inch
-L lungimea picioarelor, se masoara dintre picioare si pana jos, 32 is tot inch.

Aia e tot.
Tu masori o pereche de lantaloni deai tai care stii cati vin bine, apoi stii ce sa cumperi, sa nu fie nici prea lungi sa tai din ei, dar nici prea scurti.

La talie la fel, masori talia la pantalaoni deai tai, apoi transormi in inch, poti masura in cm, dupa transformi in inch.

| xSNGHOSTx explică (pentru relian):

Salut, am vazut ca pe tabele L vine de la de la talie pana jos de tot, nu dintre picioare

| relian a răspuns (pentru xSNGHOSTx):

Omule, L vine dintre picioare, de unde este cusatura pana jos.Eu locuiesc in state, aici asa sunt notate hainele, stiu ce vorbesc.
L asta inseamna, nu stiu ce ai vazut tu pe ce tabele, dar ce ai vazut este gresit.
Masoara tu la tine de la talie de sus si pana jos si o sa vezi citi inch ai.Deci se masoara dintre picioare, este Lungimea picioarelor, nu Lungimea mai stiu euc e povesti citesti tu.

E ok fa ce doresti, nu stau eu sa te lamuresc sau sa te fac sa crezi ce spun eu, dar ce spun asa este.
Vad spui ca ai deja 2 perechi de pantaloni masura W33 CU L32 ia masoara, de ce nu masori?
Masoara de sus de la talie si pana jos si o sa vezi ca nu are L32 o sa aiba 36 sau cit.

Dar asa is unia, mai bine stau pe net decat sa faca ceva concret laughing ai blugi la tine, pe tine dar nu-i masori, nici nu-i masura, da comanda de altii 40 lungimea, aia sigur o sa-ti fie f buni laughing

| Sekim a răspuns:

W- waist
L- lenght
Marimile pe care le au ei sunt fixe cel mai probabil, adica au 32-32, 33-33, 34-34. Tu ai perechi de blugi cu marime 33-32. Daca nu ma insel exista perechi si cu marimi spre ex 32-34 si tot asa, nu trebuie sa fie fixe pentru ca difera de la corp la corp. Poti incerca 33-33 pentru tine sau sagasesti alta firma de blugi care are o varietate de marimi mai mare in stoc.