| lunarwolf a întrebat:

Vreau sa ma ajutati cu ceva.
In general, cei care au folosit vopsele pentru par.
Vreau sa-mi fac la vara suvite colorate, dar nu stiu cu ce. As prefera sa nu tina un an, sau ceva de genul, ci maxim 3 luni. happy [apoi ma streseaza profii.]
Explicati-mi va rog si cum sta treaba cu albastrul de metil - nu inteleg nimic.
Am parul destul de inchis. Trebuie decolorat, daca imi fac suvite[cu orice fel de vopsea]?
Ce vopsele imi recomandati?:d

Cat mai multe raspunsuri, va rog. Sunt noua in domeniul colorarii parului.

5 răspunsuri:
| lunarwolf explică:

Profii comenteaza daca vad o pata de culoare mai deschisa sau mai inchisa decat parul natural. Nu conteaza daca sunt colorate, blonde, brunete.chatterbox
Cred ca ma vopsesc dupa ce imi fac suvitele.
Plus ca parul meu si-asa e ars, saracu' ca mi-l intind cu placa in fiecare zi. happy

Am auzit ca poti obtine si alte culori din albastru de metil. Cum?

| MidnightSun a răspuns:

Hmm, cel mai bine e sa folosesti nuantator de la Wella, am avut si eu suvite cu nuantator si se duc la spalat, insa eu am parul saten deschis sau blond inchis, cum vrei tu. Ai putea sa te decolorezi, dar decolorantii de la magazin strica parul, da-te cu zeama de lamaie dimineata si seara pe par si lasi asa 5-10 min dupa care clatesti suvita respectiva, cand s-a decolorat cat vrei tu, nu te mai dai. Poti sa amesteci la o lamaie(zeama") o lingura de otet, e mai concentrat. Albastru de metil, am avut si de asta, e o solutie albastra(de obicei o gasesti la farmacie veterinara/obisnuita) si iti bagi suvita de par care vrei s-o colorezi cu albastru de metil in albastru de metillaughing sau, iei doua discuri demaschiante de bumbac, unul peste alul, le imoi in solutie si dai pe par, neaparat sa folosesti manusi ca ramai albastra o saptamanalaughing. Dezavantajul suvitelor facute cu albastru de metil e ca se ia culoarea pe fata si pe asternuturi, chiar pe haine, nu ar fi problema, ca se spala, dar e deranjant sa te trezesti albastra pe fata si tot in jurul tau, albastrulaughing. Sper ca te-am ajutat>big grin

| LovعlyFeelings a răspuns:

Du-te la un salon. Spune`i ca doresti sa-ti faci shuvitze.Culorile tale sunt : Rosu,Albastru, Roz[Nu bombon].Da, merge orice fel de vopsea.Parul nu trebuie decolorat :].

| aanndreeaa a răspuns:

Ia.ti pudra decoloranta.trebuie mai intai sa.ti faci suvitele blonde...Citeste intructiunile de pe plic inainte sa o folosesti.o lasi intre 20-30 min, depinde de cat de deschis vrei sa.ti iasa blondul.
Cu albastru de metil...suvitele ies superbe,in diverse nuante de albastru, turquoise, verde-albastrui.Iei un disc demachiant, pui albastru de metil pe el.si apoi dai pe suvita, sau cu o periuta de dinti pe care o mai folosesti o bagi in solutie si apoi aplici pe par, dar sa.ti pui suvitele in staniol si nu trebuie sa le tii mai mult de 5 minute, apoi te speli.Culoarea tine cam 2 saptamani.depinde si cat de des te speli.
Alta varianta mai e si nuantatorul,dar gasesti numai culori obisnuite:roz,rosu,diverse nuante de blond,saten deschis,brunet...
Poti sa te mai faci cu violet de gentiana, il aplici la fel ca si albastru de metil, sau te duci la farmacie si ceri solutie roz pentru suvite...Toate 3 se aplica la fel, dar e important sa te speli dupa altfel se ia culoarea pe piele si perna.
Poti sa mai cumperi si de la anumite saloane sau daca ai in orasul tau un mall, cu un magazin pentru cosmetice solutie pentru suvite...sunt puse in niste tuburi ce seamana cu cele de sapun si ai o varietate mare de culori.Eu asa ceva nu am folosit pentru ca vroiam neaparat suvite albastre.si numai aveau culoarea asta, dar mi.am facut in vara de vreo 3 ori suvitele cu albastru de metil. Ultima oara te poti face inainte cu 2-3 saptamani inainte sa inceapa scoala...si se duc, dar raman blonde. Oricum profesorii nu au ce sa comenteze in legatura cu cele blonde, nu sunt colorate :d

| Bella_6127 a răspuns:

Te poti da cu un nuantator. sper ca ti'am fost de folos