| GulDan a întrebat:

Ziceti-mi va rog niste remedii pentru gene mai lungi!

Cat mai multe si naturale daca se poate!

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| spiridus25 a răspuns:

Tratament cu ceai verde şi ulei de ricin
Amestecă, într-un mic recipient, o linguriţă de ulei de ricin cu două-trei linguriţe de ceai verde. Ţine amestecul la frigider şi aplică din tratament, în fiecare seară, cu ajutorul periei de mascara. Tratamentul trebuie lăsat peste noapte. Antioxidanţii din ceaiul verde şi vitaminele din uleiul de ricin accelerează regenerarea genelor şi sunt una dintre cele mai la îndemână soluţii naturale pentru gene lungi şi dese.

Tratament cu vitamina E
De data aceasta, tratamentul nu se aplică pe gene, ci pe pleoape. Masează-ţi delicat pleoapele cu puţină vitamina E, în fiecare seară înainte de culcare. Acest lucru va duce la o mai bună vascularizare a zonei şi, implicit, la regenerarea rapidă a genelor.

Tratament cu ulei de măsline şi lămâie
Într-un recipient de sticlă pune 2-3 linguri de ulei de măsline şi o bucată de coajă de lămâie. Lasă lămâia la macerat timp de trei zile, iar apoi poţi folosi tratamentul aplicând uleiul pe gene, cu ajutorul periei de mascara. Rezultatele se vor vedea după doar o săptămână, genele devenind mai dese şi mai rezistente.
1. Alimente pentru gene sănătoase

Secretul unui păr sănătos și a unui ten elastic constă într-o dietă sănătoasă. Genele sunt făcute din cheratină, care este un tip de proteină, de aceea o dietă bogată în proteine te va ajuta să ai gene mai lungi și mai puternice.

2. Ulei de măsline

Unul dintre cele mai simple moduri de a avea gene lungi este să folosească ulei de măsline. Pentru a hrâni genele se recomandă aplicarea de ulei de măsline în fiecare seară cu ajutorul unei periuțe curate de la rimel. Aplică și pe sprâncene și clătește uleiul în fiecare dimineață.

3. Vitamina E

Poți să îți faci propriul ser de îngrijire a genelor. Amestecă o lingură de ulei de migdale și o lingură de ulei de măsline, adaugă o capsulă de vitamina E lichidă. Pune amestecul într-un recipient mic, pe care îl vei folosi de mai multe ori. Folosește un bețișor de urechi pentru a aplica serul la rădăcina genelor mai ales. Trebuie să faci acest tratament timp de câteva săptămâni pentru a te putea bucura de o schimbare vizibilă.

4. Evită genele false

Folosirea genelor false poate rezolva temporar problema, dar aplicarea frecventă de gene false în mod frecvent distruge genele naturale, de aceea nu apela prea des la ele.

5. Nu uita să te demachiezi

Genele tale trebuie să respire, de aceea trebuie să le dai șansa să se refacă. Nu uita să te demachiezi în fiecare zi și să te asiguri că ai înlăturat orice urmă de rimel.

6. Ulei de ricin

Uleiul de ricin este bogat în vitamina E, proteine, nutrienți și omega 6. Uleiul de ricin este un remediu natural perfect pentru creșterea părului și poate fi folosit cu succes și pentru creșterea genelor. Aplică puțin ulei de ricin pe gene înainte de culcare și în câteva săptămâni vei observa că au gene mai dese, mai lungi și mai puternice.

7. Îngrijirea genelor

Folosirea unei periuțe cu care să-ți piepteni genele de două ori pe zi ajută la distribuirea uleiurilor naturale. Un masaj ușor la baza genelor va stimula circulația sangvină. Cel mai bun mod de a avea gene mai frumoase este să încerci mai multe tratamente, să îți dai seama care este cel care ți se potrivește cel mai bine.

| NeimaginabilA a răspuns:

Daca vrei sa arati perfect schimba-ti atitudinea fata de tine insuti.

| anonima0101 a răspuns:

Iata 5 trucuri de care trebuie sa tii cont pentru a avea gene frumoase, si sanatoase.
1. Este esential sa te demachiezi in fiecare seara. Rimelul, fardurile de ochi si chiar si lipiciul pentru gene false contin aditivi care le pot afecta si opri cresterea. Este ideal sa folosesti un demachiant special conceput pentru zona ochilor deoarece rimelul este mai dificil de scos decat alte produse de machiaj.

De asemenea, trebuie sa fii atenta cata presiune aplici atunci cand te demachiezi pentru ca tesutul din zona respectiva poate sa se deterioreze cu usurinta.

2. Dupa indepartarea machiajului foloseste un balsam pentru gene. Aceste produse au fost special concepute pentru a fi aplicate in aceasta zona sensibila si au acelasi efect ca si balsamul de par, stimuland si protejand firele. Daca nu ai gasesti balsam special pentru gene, atunci poti folosi ulei de masline sau de ricin, dar trebuie sa fii foarte atenta atunci cand il aplici pentru a evita contactul direct cu ochii.

3. Dupa aplicarea balsamului/uleiului genele trebuie periate. Pentru a asigura o acoperire mai mare a produsului, foloseste un pieptan special conceput pentru gene. Tine minte ca aceasta miscare va indeparta excesul de ulei care ar fi putut sa intre in ochi si sa produca iritatii si incearca sa o introduci in rutina ta de frumusete.

4. Asigura-te ca mananci destule proteine slabe. Acestea vor ajuta nu doar la intretinerea genelor, ci si a parului si a pielii. In categoria de proteine slabe intra puiul, pestele, curcanul si soia, esentiale pentru refacerea celulelor si perfecte pentru absolut orice dieta.

5. Ia vitamine, in special vitamina C. Desi schimbarile vor fi vizibile abia peste cateva luni, este una dintre cele mai bune metode de a avea gene lungi si puternice. Suplimentul de vitamina C va avea un efect benefic si asupra nivelului de energie si a poftei de mancare.