| ALM2000RO a întrebat:

1. Ce salarii se iau ca livrator Glovo? Cum se calculează salariul, în funcție de ce indici? Contează doar numărul de comenzi pe care le livrezi într-o zi (știu că orarul de lucru tu singur ți-l stabilești) sau sunt și alți factori care determină salariul? Dacă se calculează doar după numărul de comenzi, ce calcul se face mai exact? E raportat la valoarea comenzii mă gândesc, dar ce procent se ia în calcul?
2. Exact aceleași întrebări valabile pentru livratorii Tazz (by Emag) happy
3. Exact aceleași întrebări de la 1. valabile pentru livratorii Bolt Food happy
Vreau să știu unde e mai rentabil să lucrezi ca livrator, dintre aceste 3 mari companii big grin
4. Unde găsesc vreo informație despre locația unde trebuie să merg pentru a semna angajarea ca livrator Glovo în Cluj-Napoca? Dar pentru Tazz sau Bolt Food unde trebuie să merg să semnez că m-am angajat? Știu că pe toate te înscrii on-line de pe aplicație sau site, dar mă gândesc că trebuie să aibă în oraș și o firmă colaboratoare care să te angajeze oficial curier și care să aibă evidența livratorilor din oraș sau din zonă.
5. Dacă lucrezi non-stop ca livrator Glovo, cam ce sumă de bani poți ajunge să câștigi lunar? Dar dacă lucrez non-stop pentru Tazz sau Bolt Food, cât pot ajunge să câștig?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| TpuUser111888333 a răspuns:

Salut,

Sunt curier Glovo in Cluj Napoca, lucrez de aproximativ 6 luni. Lucrez cu masina personala, iar cel mai mult am facut intr-o saptamana profit NET (dupa benzina, taxe, tot) undeva la 2400 lei. Nu am reusit sa trec de 6000 lei pe luna ( nu eram nici asa motivat, ca sigurat daca aveam nevoie mare de bani reuseam clar sa ajung pe la 8000)
Inainte sa zici WOW, sa stii ca am tras pe rupte pentru acei bani, 12 ore pe zi 7 zile din 7. De obicei fac profit NET undeva la 1500 lei/saptamana daca lucrez tare 6 zile din 7. La cei cu masina intervin multe riscuri: amenzi de parcare, accidente, reparatii la masina, etc. Din fericire pentru mine nu am avut niciun incident/reparatie in aceste 6 luni.

In prima mea zi de Glovo am inceput cu bicicleta (un MTB de oras ca sa ii zic asa). Eu sunt un tip destul de sportiv si am zis ca nu o sa ma nici cea mai mica problema sa fac livrari pe bicicleta.
Eu dupa vreo 7-8 livrari (4-5 ore), ba frate am fost rupt complet de durere/oboseala. Habar n-aveam ca Clujul are atatea urcusuri si zici ca de a naibii mi se dadea toate comenziile de pe dealuri laughing
E foarte greu, crede-ma: ai ditamai geanta in spate non stop, ai drumuri in rampa la greu, vant/ploaie/soare puternic, inghiti praf/fum de la masini, in trafic esti mereu la un pas sa dea cineva in tine. Prima zi a mea cu bicicleta a fost si ultimalaughing Am mers direct acasa si am luat masina laughing
Daca tot vrei sa faci cu bicicleta, iti recomand clar una electrica. Daca nu ai bani sa iti iei una, poti oricand sa inchiriezi una; la mine la flota la care is inscris, am oricand posibilitatea sa inchirez una.
Nu vreau sa te demotivez, am vazut destui care fac si cu biciclete non-electrice, dar o sa fie cam greu.

Despre bani:
- plata salariului se face saptamanal in zilele de miercuri/joi (depinde de flota la care o sa mergi).
- Pentru fiecare comanda o sa primesti 11 lei sau mai mult depinzand de distanta de livrare, vreme, timpul pe care l-ai asteptat ca sa ridici comanda, etc. Eu in acele 4-5 ore/7-8 livrari a mele cu bicicleta am facut undeva la 90 lei BRUT, asta in conditiile in care eu nici nu cunosteam orasul, nefiind din Cluj Napoca. Am pierdut mult timp pana sa gasesc unele restaurante/adrese de livrare.
- chiar cred ca ai putea face intr-o zi cu 10 ore lucrate undeva la CEL PUTIN 180 lei BRUT.
- taxe saptamanale: 1. Glovo percepe 10% din castiguri + o mica taxa de folosire a aplicatiei (1 - 30 lei), 2. Flota la care o sa fi inscris o sa perceapa si ea o taxa de aprox 10% (depinde de anumite treburi, venituri, etc), 3. Cartea de munca (CAS): daca vrei sa fi trecut cu contract de 8 ore - 326 lei, 4 ore - 163 lei, si mai nou am vazut ca se poate si pe 2 ore - undeva la 80 lei.

Acestea fiind spuse, daca esti pus pe treaba si lucrezi 7 din 7 cu 10 ore pe zi, ai putea face undeva la MINIM 1260 lei BRUT/saptamana. Sa calculam NET-ul: 1260 lei, ia Glovo 10% + taxa aplicatie 20 lei, ramanem cu 1114 lei; de aici ia si flota 10% + CAS-ul (daca te bagi pe maxim 4 ore - 163 lei), ramanem cu 840 lei la care sa nu uitam, mai adaugam si tipsuri de la clienti de aproximativ 200 lei (nu am avut saptamana sa primesc mai putin), si ajungem la un profit NET de aproximativ 1040 de lei/saptamana.

Contractul indiferent ca ti-l faci pe 2/4/8 ore, tu poti lucra la Glovo cate ore vrei pe zi, nu e o problema.

Deci per total eu zic ca un curier pe bicicleta face undeva in jur de 4000 lei NET pe luna daca lucreaza putin mai intens, dar poate sa difere mult in functie de multe lucruri. Sa nu uitam ca la asemenea eforturi depuse zilnic ai nevoie sa dai bani si pe ceva mancare/lichide forta happy

Sper ca ti-am raspuns in mare parte la intrebarea ta.

| RAY a răspuns (pentru TpuUser111888333):

Foarte bun răspuns, și eu eram curios

| Nfsx a răspuns (pentru TpuUser111888333):

Daca sunt elev/student (liceu sau facultate) mai platesc cartea de munca? unii zic ca platesc altii zic ca nu mai platesc

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt atat de multe variabile in joc in intrebarile tale.

In primul rand conteaza cum ajungi livrator, cu pfa, cu srl, angajat la un partener etc etc

Apoi cand faci livrari, apoi in ce oras faci livrari, apoi cu ce faci livrari, apoi cate livrari faci etc etc

Sa lucrezi non-stop ce inseamna pentru tine? ca nu exista non stop.

| ALM2000RO explică (pentru suntserios):

Păi m-ar interesa să lucrez pe cont propriu, deci pfa ar fi varianta.
În Cluj-Napoca trăiesc, deci aici aș face livrări, am specificat orașul în postare.
Aș face livrările cu bicicleta, că n-am permis de conducere nici măcar pentru o motoretă.
Aș face cât de multe livrări pot, adică cum am absolvit o facultate dar nu mi-am găsit de lucru, aș putea face asta non-stop.
Non-stop însemnând cât de mult pot rezista fizic într-o zi (și incluzând zilele de week-end). Spre exemplu 10-12 ore/zi sau chiar mai mult. Dau doar un exemplu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există salar. Câștigi după numărul de livrări efectuate.

| TpuUser111888333 a răspuns:

Pentru angajare intra pe https://delivery.glovoapp.com/ro/become-a-courier/ si completeaza datele. In maxim 24 de ore o sa te sune cineva de Glovo si o sa te indrume catre o flota din zona ta cu care sa faci contractul de munca. Iti alegi o flota si mergi la ei pentru a-ti oferi geanta, eventuale accesorii si informatii despre cum se foloseste aplicatia de livrare.
Eu din momentul in care am completat datele la Glovo, au trecut maxim 40 de ore si eram deja cu geanta in spatelaughing

| ALM2000RO explică (pentru TpuUser111888333):

Mulțumesc mult pentru toate explicațiile, sfaturile și sugestiile!
Nu știu de ce, dar nu am opțiunea să-ți dau fundă pentru răspuns, nu am varianta fundei în dreptul comentariului tău (în dreapta la mijloc, unde e de obicei). Nu știi care-i ideea de nu-ți pot oferi funda?

| ALM2000RO explică (pentru TpuUser111888333):

Oare o fi de la faptul că ești încă utilizator junior (sub 100 de răspunsuri date), nu știi?