| ALM2000RO a întrebat:

Hei, își mai comandă cineva zilnic mâncarea de pe aplicațiile de delivery (Glovo, Tazz, Bolt Food etc.)?
Eu de aproape un an sar peste micul dejun, iar amiaza și cina le comand zilnic de pe cele 3 aplicații, nu mai mănânc niciodată mâncare gătită și nici nu mai merg la magazin să-mi iau ceva.
Ați prefera să mâncați zilnic de la restaurant prin delivery, sau să vă gătiți voi mâncarea (ori să vă cumpărați mâncare gata făcută din magazin sau de la vreun fast-food)?
Aș mai vrea să știu care dintre voi mai gândesc ca mine, în sensul că consideră o pierdere de timp să stai să mai gătești singur în ziua de azi, când poți lua totul de-a gata (chiar dacă ieși mult mai scump cu comenzile, ce-i drept...dar pentru unii poate nu-i o problemă)?
Eu îs și f leneș și nu știu găti nimic oricum, nu știu nici măcar sparge un ou ca lumea și nu-s în stare să stau la bucătărie, plus că nici n-aș avea răbdare laughing))) (În adolescență n-am fost pus niciodată la nicio treabă și mă bucur că nu-s nevoit să-mi gătesc)
P.S. - Am un văr de 43 de ani, stă singur, nu mai are pe nimeni din familie alături (a murit mama lui, tatăl e în SUA, iar cu rudele n-are relații) și de vreo 10 ani amiaza și-o comandă zilnic, încontinuu, de pe Glovo / Tazz, îl știu deja toți livratorii din oraș, la fel cum vor ajunge și pe mine să mă știe laughing))

Răspuns Câştigător
| anonim3247 a răspuns:

Vărul de care spui face de 10 ani ce spun eu că fac și femeile măritate de 12 - 15 ani.

| ALM2000RO explică (pentru anonim3247):

Păi eu îs un lup singuratic, n-am iubită, n-am soție și nici nu-s căsătorit (nici nu cred că voi ajunge vreodată) laughing) Deci nici n-are cine îmi găti, iar eu îs un adult varză la asta, nu știu deloc găti (n-am fost pus de mic la niciun fel de treabă de acest fel) și n-am dispoziția și nici răbdarea de a învăța (îs și f comod pe deasupra). Așa că nu pot apela decât la comenzi laughing)

| anonim3247 a răspuns (pentru ALM2000RO):

Și femeia cu care te vei însura tot la fel comandă mâncare acum, ea nu va găti pentru tine sau pentru voi și va comanda mâncare gătită sau va cumpăra mâncare gătită.

| ALM2000RO explică (pentru anonim3247):

Sunt perfect de acord cu tine! Exact așa gândesc și eu! Sunt foarte bucuros că mai sunt oameni care gândesc la fel în privința asta și care s-au debarasat de gândirile înapoiate și expirate! Felicitări pentru modul în care gândești! Ai spus-o simplu și exact cum o gândesc și eu! (Sper că nu e o ironie)
Cât despre însurătoarea mea sau găsirea vreunei concubine sau iubite cu care să stau...la calendele grecești! laughing))

| anonim3247 a răspuns (pentru ALM2000RO):

Nu e ironie ce am spus - sunt însurat de 21 de ani și câștigăm destul de mult și nu mai gătește nevasta de minim 12 ani.

La fel sunt și femeile tinere azi.

In București este un stil de viață de mulți ani ca în vest să cumpere mâncare gătită oameni care câștigă mai bine.

| ALM2000RO explică (pentru anonim3247):

Da, știu ce zici. Eu locuiesc în Cluj-Napoca și e cam același lucru. Adică nu chiar, dar e al doilea oraș ca nivel al veniturilor (media) din Ro după Buc. Și nu-i cu mult în spate, dar e destul de bine peste următorul clasat. (Bine, îi și cel mai scump oraș din Ro laughing) )
Dar da, așa e cum zici cu stilul de viață și cu femeile tinere și consider că îi bine și normal să fie așa. Poate găti cine vrea cu adevărat și cine chiar îți dorește și are o plăcere din asta, dar în general putem spune că serviciile de delivery sunt foarte bine dezvoltate la nivelul celor mai mari orașe și că în multe cupluri moderne / tinere (sau în cazul multor singuratici ca mine laughing) ) nu mai e nevoie de gătit și de pierdut timpul ore întregi în bucătărie (și nici nu ar mai avea omul modern timp pentru așa ceva).
Singura problemă la noi (Buc și CJ-N) e traficul infernal sad
De curiozitate, la tine (sper că e ok că te tutuiesc, sigur ești mult mai mare ca mine, fiind însurat de 21 de ani -apropo: să fiți fericiți și sănătoși! happy - cât durează în medie comandatul mâncării? Comandați din zonă sau vă e ok și de mai departe?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mie chiar îmi place să gătesc. Ies mai ieftin, uneori mai sănătos, mai gustos chiar și mai rapid până vine comanda.

| ALM2000RO explică (pentru suntserios):

Eu nici nu știu găti nimic, deși sunt adult dar nu am fost învățat de mic cu treabă și atunci am fost f comod, nu cred că aș avea dispoziția și nici răbdarea să stau să învăț să gătesc ceva...
Bravo ție că ști găti și că-ți place, e adevărat că ieși mai ieftin.
Chiar și mai rapid, în orașul ăsta mare unde stau îi f aglomerat și durează f mult să ajungă comenzile, chiar și dacă iau de la restaurante mai din zonă (am destul de multe și la câteva sute de metri, ca să-ți faci o idee) sad Cam o oră jumate-două, uneori chiar mai mult (asta la amiazi) sad Iar seara câte o oră și un sfert în medie.

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Vezi ca nu e bine si nici sanatos sa sari peste micul dejun.
Masa de dimineata este foarte importanta pentru organism si nu e bine sa sari peste ea, iti faci rau si la stomac si la intestine.
Nu mai iau mancare prin aplicatii de mult timp ca mi se pare prea scumpa.

| anonim3247 a răspuns:

Doamnele măritate nu mai gătesc de 12 - 15 ani pentru soții lor, cumpără mâncare gătită.

| anonim3247 a răspuns:

Durează mai puțin de 15 minute masa care ar fi durat 2 - 3 ore de gătit în bucătărie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper sa mai comanzi atât de multe prin delivery când nu vor mai fi ai tai sa te susțină material. Acum tu supraviețuiești datorita părinților tăi, dacă nu erau ei azi tu erai muritor de foame. Gândește-te ce se va întâmpla când nu vor mai fi ei. Vei moșteni o casa pe care nu o vei putea întreține cum trebuie și pe lângă asta va trebui sa muncești ca sa ai bani din ce trăi. Ti-am urmărit și cealaltă întrebare ca sa ajung la concluzia asta. Din păcate egal cu zero, om cu facultate care te consideri inteligent și nu ești în stare a-ți fierbe un ou sau a-ți praji un cartof în tigaie. Cumva sa vina maica-ta sa iti dea direct cu furculița, in gură. Leneș, zici? De prea mult bine ajungi tu sa fii asa de "pretențios" ( nu mănânci orice) și sa nu fii în stare a-ți găti ceva.

| Continchiscontsters a răspuns:

Nu. Nu mănâncă de la fast-food de niciun fel. Și ai grija mare ce mănânci și bei în ce faci tu și în ritmul ăsta o să-ți dai sănătate peste cap și o sa obez și ai sa vezi ca nu este deloc sănătos și bine înceteza săte otrăvește în halul asta de haotic cu mănâcare ne sănătatoasa sănătate ta va avea de suferit enorm și tu cam om nu-ți mai bate joc de sănătatea ta.

| Continchiscontsters a răspuns:

Mie dacă îmi este foame ma duc frumos la magazin ca nu-mi cade picioare Mulțumesc din toată inima lui Dumnezeu ca mi-a dat 2 mâini 2 picioare și pot mere să-mi iau de mănâcare sau să-mi ridic pahar cu apă singur și nu depinde de nimeni pentru asta. Merg la magazin și sunt enorm de atent ce cumpăra ce mănâncă ce beau nu ma duc și iau toate rahaturile sa ma fac de 100 de kile batoz obez și să-mi dau sănătatea peste cap și viața ma duc iau fructe multe apa și de mâncarea oua sau carne pui asta este tot și ma duc rar de tot la magazin uite azi am halit cips pai toată ziua am pedalat și alergat sai scot pe al dracu cips din mine laughing)laughing)) conștientizează câți pui și viața și sănătatea în pericol și nu-i bine nu-i bine deloc ce faci atâta zic. Treaba ta viața ta dacă tu vreți să-ți bați joc de sănătatea ta și viata ta în halul asta de greșit și inconștient.

| Continchiscontsters a răspuns:

Uneori ca tot omul mai simți nevoia de o un cips și mănânci da dacă și azi și mâine bagi cips Doamne ferește o dai în diabet așa tu mănânci foarte haotic și incondiționată zi de zic fast food pai tu asa Doamne ferește nu-i bine o să-ți cauzezi probleme serioase de sănătatea cu Adevărată îți spun și te rog frumos și mult încetează sa mănânci prosti și numai fast food nu-i bine deloc și nici sănătos te rog eu foarte mult de tot nu mai mănânca în halul asta ca nu-i bine deloc ce faci ai mare grija ce mănânci ce bei.

| Continchiscontsters a răspuns:

Și eu stau singur da asta nu înseamnă că trebuie să-mi bat joc de sănătatea și viața mea în halul asta de haotic și inconștient adică ba sa mănânci fast food o dat pe săptămână merge da zi de zi Doamne ferește pai dai în fel și fel de boli ca mâncarea aia de la fast-food este cancer plin de grăsimi și toate celelalte asta nu înseamnă că dacă stai singur trebuie să-ți distrugi sănătatea și viața și să-ți risipești bani pe nimic.

| ALM2000RO explică (pentru Continchiscontsters):

Păi nu am zis că mănânc zilnic fast-food. E adevărat, mai mănânc shaorma, pizza, kebab sau alte asemenea. Dar rar, adică cam odată pe săptămână. În rest mănânc mâncarea gătită livrată din restaurant din aceste aplicații. Adică supă, fel doi, un desert. Unoeri paste (feluri foarte variate, doar cu astea mai exagerez în sensul că iau cam prea de des, recunosc).
Astea la amiazi, prin Glovo, Tazz, Bolt Food. Seara mănânc ușor, adică comand prin Bringo și îmi aduce din magazin sau restaurant o cină ușoară. Gata preparată, ce-i drept, dar e ceva ușor, ceva de cină.
Legat de bani, nu mi-i risipesc pe nimic, fiindcă trebuie să mănânc ca să trăiesc. Mai și exagerez cu cantitatea, recunosc, însă nu mereu. Sunt obez dar de mai mult timp, cu mult timp înainte de a începe să mănânc numai de la restaurant, cu livratorii care îmi vin la ușă.