| TPUuser282828 a întrebat:

1. Credeti ca daca nu am cine stie ce talent la desen, exersand pot invata sa desenez in asa fel incat sa-mi gasesc un job cu asta? M-am gandit sa-mi fac o afacere ca un gamedev si sa fiu directorul si designer-ul, imi pot gasi si programatori, nu asta e problema. Oricum, va mai dura ceva, dar cred ca ar trebui sa incep de acum sa ma apuc de desen... Mama spune ca fara talent degeaba exersez, dar cunosc artisti care recomanda asta. Voi ce parere aveti? Daca mi-ar raspunde si un profesionist, din experienta poate, ar fi minunat

2. Ce trebuie sa studiezi pentru a te putea angaja ca CM (Community Manager, de preferat pentru o firma de jocuri)? Facultate, liceu, ce?

3. Credeti ca as avea sanse de o afacere cu un studio de jocuri in Romania, asta peste ceva ani?

Raspunsul care ma ajuta cel mai mult primeste funda!

Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

1. Cred ca nu stii ce investitie presupune un studio de jocuri. Nu ai ce cauta cu jocuri nici la categoria roguelike fara 100 mii de euro investiti in tehnica si dezvoltare.

2. Habar n-am. Poate ceva facultate de comunicare sau business.

3. Sansele sunt direct proportionale cu talentul angajatilor si cuantumul investitiei initiale. Cu cat tu si angajatii sunteti mai talentati, iar investitia este mai mare, cu atat ai mai multe sanse sa nu falimentezi in primele 3 luni.

Intrebarea ta se referea la antitalentul tau la desen. Cred ca este irelevant. De aceea o sa-ti raspund cu o alta intrebare: tie iti place sa desenezi? Daca da, continua. Daca nu, axeaza-te pe altceva.

| TPUuser282828 explică (pentru Porcusorul):

Salut, imi pare rau ca raspund cu intarziere. Iti voi da fundita pentru ca esti singurul care a raspuns, si e un raspuns cat de cat bun. Dar inainte te-as ruga sa continuam conversatia: Imi place sa desenez, dar daca as vrea sa fac o cariera din asta as face un studio. Cam cati ani crezi ca mi-ar lua sa strang banii lucrand la un job part-time ceva de genul chelner? Dar mi-ar placea si CM la o firma de jocuri, insa nu stiu ce sa aleg... Avand in vedere ca CM presupune mult mai putina munca, ar fi mai usor, dar si partea cu studioul si desenatul ma atrage. Tu ce zici? Iti dau fundita dupa ce termina, ca sa nu incepi sa ma ignori...

| Porcusorul a răspuns (pentru TPUuser282828):

Sa nu crezi ca eu sunt motivat de niste fundite virtuale si daca-mi dai nu mai continui discutia.

Daca ai detine un studio, iti garantez eu ca 90% din timp nu vei desena, ci te vei ocupa de documente oficiale, finante, marketing, alergarea dupa clienti potentiali si parteneri de afaceri.

Nu te gandi la studiouri proprii cand tu inca nu te-ai pus la punct cu desenul. Urmeaza o facultate de arta unde vei invata tehnici avansate de desen si pictura. De abia dupa ce termini facultatea iti vei cunoaste limitele si competentele.

| TPUuser282828 explică (pentru Porcusorul):

Stiu ca voi desena 10%, si asta si vreau. Am iubit, iubesc si voi iubi sa ma ocup de hartii, sa raspund la e-mailuri, asta face si un CM, si de asta mi-ar placea. Deci sunt total convins ca mi-ar placea sa desenez mai putin si sa fac altceva in rest. Cat de facultate, cum as putea sa ma apuc? Imi trebuie vreo medie la restul obiectelor? Inafara de mate am note destul de bune si am avut, dar nu gasesc de ce ar trebui sa conteze alte obiecte la desen... Si vreau sa ma pun la punct daca voi putea face studioul intai, pentru ca altfel voi pierde timpul cu facultatea de desen si daca voi avea surpriza sa vad ca nu voi reusi cu studioul nu voi mai putea sa fac alta facultate pentru CM/nu voi vrea/nu voi avea timp. Nu pot sa traiesc toata viata facand o suta de facultati...

Si din opinia ta personala, ce alegere ar fi mai buna? CM sau designer/creator pentru un studio? Mai putina munca e la prima varianta, plus ca la designer nu esti sigur daca vei avea jucatori si vei avea succes. Dar m-ar atrage mai mult... Tu ce crezi?

P.S: Ti-am dat deja fundita, dar mi-ar placea sa continuam cu discutia happy

| Porcusorul a răspuns (pentru TPUuser282828):

Eu n-as alege nici una, nici alta. De ce? Pentru ca nu am aspiratiile si preocuparile tale. Insa, din proprie experienta, pot spune ca orice post care are "manager" in denumire are si o rezonanta speciala transpunandu-se in beneficii mai palpabile pe termen mediu si lung. Pana la urma nu stiu in ce clasa esti, dar pot spune cu siguranta ca interesul tau in jocurile video va scadea pe parcursul maturizarii, iar cea mai dificila perioada in alegerea carierei va fi dupa Bacalaureat sau cand iti vei alege facultatea.

| TPUuser282828 explică (pentru Porcusorul):

Hm, mersi oricum de sfat. O sa mai vad ce mai fac

6 răspunsuri:
| TPUuser282828 explică:

94% din intrebari au primit raspuns. Nu zau