| Maria1927 a întrebat:

Ajutor! Nu stiu ce sa fac invat la colegiu si nu ma inteleg cu nici un coleg si as vrea sa ma transfer din colegiu? Ce ma sfatuiti sa fac? Ca toti ma iau in ris.

2 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Nu transferul este o solutie, ci sa cauti adevaratul moriv pentru care nu te intelegi.La urma urmei, din 25-30 de elevi ai putea sa te intelegi cu un coleg macar.

| MihaelaMariaPopa a răspuns:

E cam tarziu pentru transferuri... dar, cum a zis si ElenaSA ca si completare, pana la urma si eu am trecut prin asta, cel mai mult conteaza ca tu sa termini cu bine scola si sa ai un plan pentru viata, tine minte: nu colegii vor invata pentru tine si nici ei nu iti vor plati facturile, nu ei iti vor creste si educa copii, daramite sa te mai sfatuiasca. asta tine de educatia care si-au format-o si probabil nu sunt suficienti de maturi. daca te consoleaza cu ceva trateaza-i cu o super indiferenta dar fii totusi tu. tine legatura stransa cu profesorii si da dovada de maturitate si seriozitate. atunci vei vedea de cine esti cu adevarat respectata. la aceasta varsta se formeaza personalitatea asa ca totul e no problem, cu cat te simti mai oribil din cauza asta si te gandesti mai mult cu atat vei fi tot mai agresata verbal de colegii tai. eventual vorbeste cu directoarea sau directorul despre aceasta situatie si roaga-l/o frumos sa te inteleaga pentru ca asa iti va fi foarte greu sa iti continui studiile. sper ca te-am ajutat, numai bine, poate te poti transfera de la anul, nu ai zis in ce clasa esti, pup