| funkyzzo a întrebat:

Am 56 ani si 9 luni, am lucrat 10 ani si 3 luni in grupa I pana in 2001. De atunci am lucrat in aceleasi conditii, dar fara grupa, doar cu plata unui spor de 15% de conditii grele. Am mai lucrat inainte 4 ani si 5 luni in grupa a II-a, cu 70%, si am 34 de ani si 6 luni de cotizare. Va rog sa imi spuneti cand o sa ma pot pensiona. Multumesc.
P.S. Sunt barbat.

3 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Poti incerca sa calculezi singur varsta d pensionare, urmand pasii ceruti.
http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu toate acele grupe de munca, aici, nimeni nu poate sti raspunsul. Dar, puteti merge la Casa de Pensii si ei ca pot spune. Au acolo niste tabele cu virste si grupe. Normal, fara grupa, barbatii ies acum la pensie la 65 de ani. Cit se scade... vedeti la Casa de Pensii.

| ionutzalove a răspuns:

La 62 de ani daca mai traiesti